noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Luksusowe tkaniny

Luksusowe tkaniny – przegląd najdroższych materiałów. Z czego wynika ich wyjątkowość?

REKLAMA
noSlotData

Zakup ubrań to nie tylko działania w celu budowania swojego stylu i kreowania wizerunku, ale także inwestycja. Zwłaszcza gdy odzież wykonana jest z materiałów najwyższej jakości. Luksusowe tkaniny sprawiają, że ubrania zyskują więcej wyrafinowania, a przede wszystkim są trwałe i zachowują swój niezmienny kształt nawet po wielu latach użytkowania. Charakteryzuje je również ponadczasowość. Jakie tkaniny są luksusowe? Za czym warto rozglądać się w sklepach?

Co to znaczy „luksusowe tkaniny”? Co wpływa na ich jakość i prestiż?

Na luksusowe tkaniny składa się wiele czynników i nie chodzi tylko o to, jak wyglądają lub ile kosztują. Prestiż tych materiałów wynika także z procesu wytwarzania, dostępności surowców oraz właściwości, które oferują odbiorcom. Wszystko to przekłada się na ograniczoną podaż oraz wysokie ceny. Oto, z czego wynika ich wyjątkowość.

  • Dostępność surowca – włókna pozyskiwane są jedynie w określonych regionach świata. Wpływa na ich dostępność, a tym samym na cenę. 
  • Złożoność produkcji – proces produkcji tkanin jest żmudny, wymagający precyzji oraz specjalistycznej wiedzy. Nierzadko mówimy o ręcznym rzemiośle. 
  • Tradycja i historia – niektóre tkaniny mają długą historię i są związane z konkretnymi regionami lub kulturami, co dodatkowo podnosi ich wartość.
  • Właściwości – materiały charakteryzuje niesamowita miękkość, trwałość oraz odporność na zniszczenia. Często potrafią przetrwać nawet dekady użytkowania.
  • Marka – znane domy mody często tworzą własne, ekskluzywne tkaniny, licencjonowane i dostępne wyłącznie pod ich brandem.

Istnieje kilka rodzajów materiałów wyróżniających się nadzwyczajnie wysoką jakością. Choć ich cena jest wysoka, taki zakup zwraca się po kilku latach. Dzięki tej liście będziesz wiedzieć, czego szukać i być może łatwiej zidentyfikujesz je w sklepach (lub lumpeksach).

To warto przeczytać: Jak rozpoznać markowe ubrania w lumpeksie? 5 najważniejszych elementów

Luksusowe tkaniny: jedwab

Za jeden z najstarszych oraz najbardziej luksusowych materiałów na świecie uchodzi jedwab. Otrzymuje się go z kokonów jedwabników, a do wytworzenia jednego grama nici jedwabnej potrzeba piętnastu kokonów. Co dopiero, gdy chodzi o jedwab w kilogramach? 

Jedwab ceniony jest za luksusowy wygląd, a także niezwykłą lekkość. Miękko układa się na sylwetce i jest nadzwyczaj przyjemny dla skóry. Ma właściwości oddychające, pomaga regulować temperaturę ciała, więc zalecany jest do noszenia latem oraz zimą. Przy tym odznacza się dużą trwałością. Jedwab występuje w różnych odmianach, a najpopularniejszy jest jedwab naturalny oraz jedwab satynowy.

Luksusowe tkaniny: kaszmir

Wyjątkowy, luksusowy materiał stanowi również kaszmir. Pochodzi z delikatnej wełny kozy kaszmirskiej, hodowanej w regionach o surowym klimacie, takich jak Mongolia i Himalaje. To sprawia, że kaszmir jest bardzo rzadki i wcale nie tak łatwo dostępny. Cenę kaszmiru podnosi również fakt, że kozy kaszmirskie produkują niewielką ilość wełny rocznie

Trudno jednak oprzeć się kaszmirowi. Jest niesamowicie miękki, lekki, ciepły oraz delikatny w dotyku. W przeciwieństwie do tradycyjnej wełny nie podrażnia skóry, co czyni go idealnym materiałem na szaliki, swetry i luksusową odzież wierzchnią.

Luksusowe tkaniny
fot. Launchmetrics, Zimmermann

Luksusowe tkaniny: wełna merynosów

W świecie mody wysokiej silną pozycję ma również wełna merynosów. Pochodzi od owiec z rasy merynos, hodowanych głównie w Australii i Nowej Zelandii. Merynosy mają wełnę o wyjątkowej delikatności, której włókna są dużo cieńsze od standardowej wełny, przez co są bardzo miękkie w dotyku.

Wełna merynosów ma doskonałe właściwości termoregulacyjne. Potrafi dostosować się do temperatury ciała – chłodzi latem oraz ogrzewa zimą. Tym samym wełna merynosów staje się głównym surowcem przy produkcji bielizny termicznej, swetrów oraz szalików, czapek, kurtek i płaszczy.

Luksusowe tkaniny: wikunia

Wśród luksusowych tkanin wikunia jest niczym skarb, niekiedy nazywana „złotem Andów”. Pozyskiwana z małych, dziko żyjących zwierząt z rodziny wielbłądowatych żyjących właśnie w okolicach Andów w Peru, wikunia wyróżnia się ekstremalną delikatnością i miękkością. Jednak jedno zwierzę produkuje jedynie kilkaset gramów wełny co dwa lata, stąd też tak trudno o dostępność wikunii.

Włókna wikunii są cienkie, miękkie i błyszczące, co daje materiałowi wyjątkowy, luksusowy wygląd. Ze względu na rzadkość występowania, wyroby z wikunii są prawdziwą inwestycją.

Luksusowe tkaniny: angora

Kolejna odmiana wełny to angora, która w odróżnieniu od innych rodzajów wełny pochodzących od owiec, otrzymywana jest od królików rasy angorskiej. Proces pozyskiwania tego surowca jest czasochłonny i wymaga delikatności, ponieważ polega na regularnym wyczesywaniu królików. Z tego powodu podaż tej wełny jest ograniczony.

Czym charakteryzuje się angora? Jest delikatna, miękka i ma naturalny połysk, a do tego świetnie utrzymuje ciepło. Dlatego jest tak pożądana w świecie mody.

Luksusowe tkaniny
fot. Launchmetrics, Zimmermann

Luksusowe tkaniny: len

W kategorii luksusowych tkanin widnieje również len. Słynie ze swojej lekkości, przewiewności oraz zdolności do chłodzenia skóry. Ma również niesamowitą trwałość i nietypową cechę, jaką jest gniecenie, choć nie postrzega się jej jako wady, a element wyjątkowości oraz potwierdzenie czystości włókien lnianych, bez domieszek.

Produkcja lnu wymaga dużych nakładów pracy, co czyni go droższym od bardziej powszechnych materiałów. Powstaje z naturalnego włókna roślinnego z łodygi lnu wymagającej szczególnej pielęgnacji i warunków uprawnych. Do tego, ze względu na niską elastyczność, len jest trudny do utkania, a to zdecydowanie podnosi jego wartość.

Luksusowe tkaniny: tweed

Tweed to gruby, trwały materiał wełniany, od dziesięcioleci postrzegany jako symbol klasycznej elegancji i stylu. Powstaje w Wielkiej Brytanii, głównie na szkockiej wyspie Harris i to właśnie ze względu na lokację jego cena jest tak wysoka

Na koszt tweedu składają się również jego cechy. Wyróżnia się unikalnym splotem i wytrzymałością. Powstają z niego głównie marynarki, kamizelki, kapelusze, a także okrycia wierzchnie. 

Luksusowe tkaniny: skóra 

W tym zestawieniu nie możemy pominąć skóry. Uchodzi za elegancką, trwałą, ale ceni się ją również za oddychalność oraz niezwykłą fakturę. Na wartość skóry wpływa sposób jej pozyskiwania – im trudniejsze w hodowli, im bardziej egzotyczne zwierzę, tym bardziej rośnie cena. Chodzi tu nie tylko o skórę bydlęcą, ale także cielęcą, kozią, krokodyla, czy węża.

Proces produkcji skóry, w tym garbowanie i obróbka, także ma znaczenie dla jakości końcowego produktu. Jednak ze względu na ekologię oraz ochronę zwierząt, wiele domów mody i marek odchodzi od produkcji akcesoriów i ubrań ze skóry naturalnej, a coraz częściej zastępują ją skórą ekologiczną. 

Czytaj także: Skandynawskie marki dostępne w Polsce. Co możesz kupić bez wyjazdu na północ?

Zdjęcie główne: Launchmetrics, Zimmerman

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES