noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Gdzie oddać używane ubrania

Gdzie oddać używane ubrania? Sklepy i zweryfikowane organizacje

REKLAMA
noSlotData

Zmiana stylu, odświeżenie garderoby, czy po prostu potrzeba pozbycia się rzeczy, których już nie nosimy – rezygnujemy z ubrań z wielu powodów, choć wiele z nich nadaje się jeszcze do noszenia. Pojawia się jednak pytanie: co z nimi zrobić? Wyrzucenie odzieży na wysypisko jest ze względu na środowisko nieetyczne. Może przekazać w konkretne miejsce? Gdzie oddać używane ubrania? W tym artykule przedstawiamy miejsca i organizacje, które przyjmują używane tekstylia, a następnie przekazują je na cele charytatywne, recyklingują i puszczają w dalszy obieg.

Czy sklepy przyjmują używane ubrania? Na jakich warunkach?

Coraz więcej marek odzieżowych podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jednym z nich jest możliwość oddawania używanych ubrań. Warunki przekazania odzieży są różne. Niektóre sklepy przyjmują ubrania danej marki, inne niezależnie od brandu. Każde miejsce zastrzega jednak, że oddawana odzież musi być czysta, sucha, w dobrym stanie, bez większych uszkodzeń, które uniemożliwiałyby ponownie użycie.

W zamian za oddanie odzieży sklepy oferują różne bonusy. Zazwyczaj jest to zniżka lub kupon na kolejne zakupy. Inne zapewniają procent ze sprzedaży. Ważne jest, by wiedzieć, gdzie oddać używane ubrania, by mieć pewność, że zostaną użyte w uczciwy, etyczny sposób. Oto lista miejsc, do których warto się skierować.

To cię zainteresuje: Zwrot ubrania bez metki – jak go regulują przepisy? Prawa i odpowiedzialność klienta

Gdzie oddać używane ubrania: sieć sklepów LPP

Polska sieć odzieżowa LPP, do której należą Reserved, Mohito, House, Sinsay i Cropp, od kilku lat angażuje się w działania związane ze zrównoważonym rozwojem. Firma organizuje zbiórki używanej odzieży i obuwia. W sklepach wymienionych marek znajdują się pojemniki, do których można przynieść swoje rzeczy. Jeśli takiego nie ma, można podejść do sprzedawcy i jemu przekazać ubrania. LPP przyjmuje odzież niezależnie od marki.

Zebrane ubrania są następnie sortowane, a następnie przetwarzane zgodnie z zasadami postępowania z odpadami tekstylnymi: upcyklingowi (wykorzystanie tekstyliów do stworzenia nowego produktu), downcyklingowi (przetworzeniu ubrania na surowce) lub recyklingowi (odnowienie oraz przywrócenie do obiegu).

Marka, która przyjmuje używane ubrania: H&M

H&M, jedna z największych sieci odzieżowych na świecie, od lat prowadzi program recyklingu ubrań. Każdy klient może przynieść do sklepu używane ubrania dowolnej marki. W zamian otrzymuje kupon na przyszłe zakupy. Ubrania, które są w dobrym stanie, H&M przekazuje na cele charytatywne. Inne zostają przetwarzane na nowe produkty, np. tekstylia przemysłowe. 

Gdzie oddać używane ubrania
fot. pexels.com

Ubrania do Oddania, czyli fundacja dająca ubraniom drugie życie

Fundacja Ubrania do oddania zajmuje się zbieraniem i dystrybucją używanej odzieży. Każdy kilogram przekazanej odzieży generuje darowiznę na rzecz wybranej organizacji – 5 zł za każde 10 otrzymane kg odzieży. Ubrania są następnie sprzedawane z Butikach Cyrkularnych, a środki ze sprzedaży przekazywane na dalsze działania pomocowe. 

Przekazanie odzieży do Ubrania do Oddania jest bardzo proste – wystarczy udać się do jednego z punktów fundacji lub spakować odzież zgodnie z wytycznymi i zamówić darmowego kuriera, który odbiera paczkę bezpośrednio z domu. Ta akcja jest idealna dla tych, którzy chcą połączyć porządki w szafie z działalnością charytatywną.

InPost przyjmuje używane ubrania w ramach akcji EKOzwroty

InPost, znany z usług paczkomatowych i kurierskich, również dołączył do działań związanych z recyklingiem odzieży. Firma, wraz z fundacją Odzyskaj Środowisko, zorganizowała specjalną akcję EKOzwroty, w ramach której można oddać ubrania poprzez darmową wysyłkę paczkomatem. Opcja ta jest dostępna w każdym punkcie paczkomatowym. InPost zwraca uwagę na stan ubrań – powinny być czyste, niezniszczone, by nadawały się do kolejnego obiegu. Następnie ubrania trafiają w ręce organizacji społecznych, które zapewniają odzież potrzebującym.

Marka Carrefour i cykliczna akcja oddawania odzieży 

Od dwóch lata sieć supermarketów Carrefour, przy współpracy z fundacją Ubrania do Oddania, organizuje akcję „Nie wyrzucaj, oddaj w Carrefour”. W ramach tej inicjatywy, za każde przekazane 10 sztuk odzieży, klienci sklepu otrzymują bon o wartości 10 zł na zakupy. Oddane ubrania przechodzą następnie przez proces sortowania, a po tym trafiają do drugiego obiegu. 

Pierwsza edycja akcji „Nie wyrzucaj, oddaj w Carrefour” trwała od 25 września do 14 października 2023 i zgromadziła aż 4 tony odzieży. W 2024 roku, od 25 marca do 30 kwietnia udało się zebrać 13 ton odzieży. Warto śledzić dalsze działania Carrefour, ponieważ jest prawdopodobne, że przeprowadzą kolejną zbiórkę.

Akcje charytatywne, w których możesz oddać używane ubrania

Dzięki markom odzieżowym, Ubraniom do Oddania, Carrefourowi i InPostowi w łatwy sposób oddasz swoją używaną odzież, będąc na zwykłych zakupach. Możesz też zwrócić się bezpośrednio do fundacji i instytucji charytatywnych zajmujących się osobami potrzebującymi. Do takich należy m.in. Caritas, katolicka organizacja, która prowadzi zbiórkę odzieży dla ubogich. Wystarczy, że udasz się do punktu Caritas i oddasz swoje rzeczy.

Polski Czerwony Krzyż również prowadzi zbiórki odzieży. Z ramienia tej fundacji powstała inicjatywa Eco Textil, która udostępnia kontenery na odzież, a także pościel, ręczniki i obuwie. Każdy taki kontener musi mieć oznaczenie od PCK. Zebrane ubrania są sortowane, następnie trafiają do drugiego obiegu, a pozyskane środki przekazywane potrzebującym.

Podejmij inicjatywę: gdzie oddać używane ubrania poza organizacją?

Jeśli chcesz, by twoje ubrania trafiły bezpośrednio do potrzebujących i nie oczekujesz żadnej gratyfikacji, udaj się do jednej z instytucji opiekuńczo-wychowawczych. Zajrzyj do domów dziecka, gdzie zostawisz ubrania dla podopiecznych placówki. Odwiedź również domy samotnej matki, które na różne sposoby wspieraja kobiety w trudnej sytuacji życiowej. Dobrym miejscem na pozostawienie odzieży są również przytułki i miejsca dla osób w kryzysie bezdomności

Ważne: przed udaniem się do placówek skontaktuj się z ich pracownikami, by dowiedzieć się, czy taka pomoc jest potrzebna. Przy okazji upewnisz się, czy masz ubrania odpowiednie dla potrzebujących, np. w przypadku dzieci może być wymagana odzież o konkretnych wymiarach.

Gdzie możesz sprzedać swoje używane ubrania?

Oprócz przekazywania ubrań na cele charytatywne możesz spróbować je sprzedać. Nie musisz wyrzucać ubrań na wysypisko, a przy okazji zarobisz dodatkowe pieniądze. Wykorzystaj do tego platformy sprzedażowe. Sprawdź Vinted, które jest jednym z najpopularniejszych serwisów sprzedaży ubrań z drugiej ręki w Polsce. 

Ciekawą opcję oferuje Remixshop. Marka przyjmuje odzież używaną, odświeża ją i wprowadza do sprzedaży na swojej platformie, a Ty zyskujesz procent ze sprzedaży.

Każde z tych miejsc pomoże ci pozbyć się nadmiaru nienoszonych, używanych rzeczy. Jednocześnie możesz zyskać dodatkowe bonusy w postaci zniżek, kuponów na zakupy lub pomóc potrzebującym. W każdym wypadku przyczyniasz się do ochrony środowiska oraz świadomego zarządzania tekstyliami.

Czytaj także: Zwrot brudnej odzieży – jak się przed tym uchronić?

Zdjęcie główne: Spotlight/Launchmetrics, Akris

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES