Leasing pracowniczy w Polsce jest coraz popularniejszą usługą. Zlecenie obsługi procesu rekrutacji i powierzenie formalności związanych z przyjęciem do pracy firmie zewnętrznej przynosi wiele korzyści. Cechą charakterystyczną jest to, że wynajem pracowników odbywa się tymczasowo, czyli tylko na określony czas. Sprawdź, jakie są zalety takiego rozwiązania, kiedy warto z niego skorzystać i dlaczego elastyczna forma zatrudnienia cieszy się popularnością.
Leasing pracowniczy a outsourcing – elastyczny sposób na rozwój biznesu
Przedsiębiorstwa nie muszą wykonywać wszystkich zadań związanych z rekrutacją, księgowością czy realizacją swoich projektów samodzielnie. Coraz częściej współpracują z zewnętrznymi podmiotami, które świadczą szereg różnych usług. W biznesie nazywa się to outsourcing.
Leasing pracowniczy i outsourcing mają wiele wspólnego. To oddelegowanie spraw związanych z rekrutacją pracowników, dopasowaniem ich na konkretne stanowiska, a także spełnieniem potrzeb zarówno kandydatów, jak i pracodawców. Przedsiębiorstwa mogą dzięki temu łatwiej przystosować się do dynamicznie zmieniającego się środowiska biznesowego oraz dopasować kadrę do aktualnych potrzeb.
To model współpracy B2B, który polega na zlecaniu ważnych działań specjalistom. Może być świetną alternatywą dla tworzenia nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwie i pozwala firmie zrezygnować z posiadania rozwiniętych działów kadr i HR. Sprawdzi się też w specjalistycznych firmach, które mają specyficzne wymagania dotyczące pracowników, wynikające np. z sezonowości biznesu czy specyficznego zakresu działalności.
Kiedy warto zdecydować się na wynajem pracowników?
Wynajem pracowników może być szczególnie korzystny w określonych sytuacjach, kiedy zatrudnienie na etat może nie być optymalnym rozwiązaniem. Przede wszystkim sprawdzi się w tych przedsiębiorstwach, w których jest duże zapotrzebowanie na siłę roboczą. Sezonowe wzrosty produkcji, zwiększona liczba zamówień czy niespodziewana realizacja dużego projektu mogą powodować konieczność okresowego zatrudnienia dodatkowych pracowników.
Leasing pracowników jest również atrakcyjną opcją, kiedy firma nie ma możliwości zwiększenia na stałe liczby etatów. Może być to związane z budżetem, formalnościami czy chęcią uniknięcia długoterminowych zobowiązań. To rozwiązanie szczególnie doceniane np. przez przedsiębiorstwa uzależnione od wahań rynkowych.
Wynajem pracowników może być też odpowiedzią na uzupełnienie braków kadrowych spowodowanych długimi nieobecnościami lub dużą rotacją w zespołach. W takich sytuacjach warto wynająć pracowników, którzy szybko wypełnią luki w przedsiębiorstwie.
Ponadto to świetne rozwiązanie dla tych pracodawców, którzy chcą eliminować koszty związane z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników. Nie każda firma dysponuje też rozwiniętymi kadrami oraz specjalistami od HR. Agencja pracy taka jak QLEVEL zajmuje się wynajmem pracowników i jest w stanie dobrać kandydatów na konkretne stanowiska, tymczasowo lub na rzecz jednego projektu. Dzięki temu przedsiębiorcy nie muszą tracić ani czasu, ani pieniędzy z budżetu.
Korzyści płynące z wynajmu pracowników
Leasing pracowniczy umożliwia przedsiębiorcom natychmiastowy dostęp do wykwalifikowanych pracowników, bez konieczności przeprowadzania długich procesów rekrutacyjnych. Dzięki temu firma może szybko dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych i utrzymać ciągłość pracy. Wynajmując pracowników, firma może elastycznie zarządzać swoją kadrą, dopasowując ją do bieżących potrzeb, bez konieczności zawierania długoterminowych umów o pracę. Niezależnie od tego, czy funkcjonowanie zakłóci długie L4 pracownika czy urlop macierzyński pracownicy, możliwe jest szybkie wypełnienie luki w zespole.
Poza tym firmy zewnętrzne zajmują się wszystkimi formalnościami. Nie musisz tracić czasu na przegląd kandydatów, rozmowy kwalifikacyjne, przeprowadzanie ankiet oraz sprawy związane z dokumentami i pozwoleniami (np. obcokrajowców). Zyskujesz więc czas, pieniądze i spokój.