Przeciętnemu Polakowi wspinaczka kojarzy się z górską wyprawą. Długim trekkingiem zwieńczonym co najmniej kilkunastominutowym pokonywaniem pionowej ściany. Ogromnym ryzykiem i zamiłowaniem do ekstremalnych doświadczeń. To wyobrażenie warto zderzyć ze wspinaczką sportową na czas. Dyscypliną olimpijską, w której sportowcy pokonują 15-metrową ścianę poniżej 7 sekund. Na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu naszą nadzieją na złoto w tej dyscyplinie jest Aleksandra Mirosław.
Przeczytaj również: Najlepiej ubrane polskie olimpijki, które zachwycają stylem
Kim jest Aleksandra Mirosław? Wzrost, wiek, życie prywatne
Aleksandra Maria Mirosław z domu Rudzińska to Lublinianka urodzona w 2 lutego 1994 roku. Pierwszym sportem, który ją zainteresował było pływanie, jednak dość szybko przebranżowiła się na wspinaczkę. Obecnie ta mierząca 162 centymetry sportowczyni związana jest z klubem KW Kotłownia. W 2019 roku Mirosław ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Trzydziestoletnia Aleksandra Mirosław związana jest z Mateuszem Mirosławem, który pomimo prywatnej relacji jest również jej trenerem. Para zaręczyła się 1 lipca 2019 roku, by wstąpić w związek małżeński 21 czerwca 2019 roku. Wyniki Aleksandry pokazują, że ich bliska relacja nie przeszkadza, a możliwe że wręcz pomaga, w odnoszeniu sukcesów przez naszą olimpijską nadzieję.
Przeczytaj również: Magdalena Stysiak – kim jest najbardziej utytułowana siatkarka w reprezentacji Polski kobiet?
Osiągnięcia Aleksandry Mirosław. Szczegóły jej kariery
Treningi wspinaczkowe Aleksandra Mirosław rozpoczęła w lubelskim klubie Skarpa. Związana z nim była od 2007 roku. To tam uczyła się podstaw oraz budowała w sobie miłość do sportu. Nie oznacza to jednak, że w tamtym okresie nie osiągała sukcesów. W 2009 roku została mistrzynią świata juniorek we wspinaczce na czas. Wynik ten powtórzyła cztery lata później w kanadyjskim Central Saanich. Na swoim koncie ma ona również dwukrotną wygarną Pucharu Świata Juniorek.
W 2014 roku Mirosław zmieniła klub, wiążąc się z KW Kotłownią Lublin. Jeszcze w tym samym roku zdobyła seniorski Puchar Świata. Największe jej sukcesy pojawiły się jednak kilka lat później. Aleksandra Mirosław potrzebowała nabrać ogłady, zdobyć doświadczenie i poprawić techniczne niuanse, by stać się światową czołówką wspinaczki na czas. W 2018 roku została mistrzynią świata w swojej koronnej konkurencji. Triumf powtórzyła rok później podczas Mistrzostw Świata w Hachiōji. Podczas tych zawodów zajęła również w 4. miejsce we wspinaczce na czas. Osiągnięte wyniki dały jej kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.
Przeczytaj również: Olśniewająca Niemka została okrzyknięta Miss Igrzysk. Alica Schmidt – co wiemy o lekkoatletce?
Na rozegranej w 2021 roku Olimpiadzie Aleksandra Mirosław została sklasyfikowana na 4. miejscu we wspinaczce. Trzeba jednak podkreślić, że we wspinaczce na czas zwyciężyła z wynikiem 6,84 sek., co oznaczało nowy rekord świata. Dodajmy, że rok później Polka poprawiła własny rekord o 0,20 sek. 28 kwietnia 2023 roku udało jej się wspiąć na 15-metrową ścianę w 6,25 sek. Jaki wynik osiągnie podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024? Pierwsze jej starty przypadają na poniedziałkowe popołudnie.
Wspinaczka na czas – zasady, regulamin
Starty we wspinaczce na czas odbywają się na ścianie o bardzo sprecyzowanym układzie. Warto podkreślić, że zawsze wygląda ona tak samo. Ma to zapewnić zawodnikom równe zasady. Jej wysokość to 15 metrów, natomiast szerokość toru zamyka się w 3 metrach. Starty odbywają się w minimalnym przewieszeniu, ponieważ w tym przypadku nie mówimy o pionowej ścianie. Trasa jest odchylona o dokładnie 5°.
Wspinacze podczas drogi na szczyt mają do pokonania 31 chwytów. Oczywiście umiejscowienie oraz rodzaj każdego z nich są ściśle określone. Wyróżnia się 20 chwytów dużych oraz 11 małych. To w jaki sposób sportowcy pokonają je nie ma znaczenia. Liczy się efekt – pokonanie bezpośredniego partnera lub czas. Rywalizacja podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu nie będzie różniła się od tej opisanej powyżej. Sportowcy wystartują w dwójkach, jednak w kwalifikacjach większe znaczenie będzie miał czas. To na jego podstawie zostanie wyłoniona najlepsza ósemka. Następnie sportowcy przejdą w system pucharowy, w którym będą eliminowali bezpośrednich konkurentów. Złoto olimpijskie przypadnie temu, kto w finale okaże się szybszy od wspinacza startującego na sąsiednim torze.
Zdjęcie główne: @instagram ola_miroslaw