W 2020 roku kobiety zajmowały stanowisko prezesa w prawie co czwartej spółce (23,5%), natomiast w roku 2021 ich udział spadł do 19,5 proc. Znacząco zmniejszył się też odsetek członkiń zarządów spółek (z 30% do 25%) – wynika z badań gospodarczych Dun & Bradstreet, przeprowadzonych w styczniu bieżącego roku. Co jest powodem rosnącej dysproporcji?
– Pomimo że udział kobiet w polskim rynku pracy wynosi ponad 40%, to aż 80% stanowisk prezesów i 75% stanowisk członków zarządu zajmują mężczyźni. Spadek ten dotyczy również udziału kobiet w zarządach spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Zaledwie w 6% funkcję prezesa pełni kobieta – to o 1,5 pkt procentowego mniej niż rok wcześniej – zwracają uwagę przedstawicielki Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.
Prognozy ekonomistów i ekspertów rynku już w roku 2020 przewidywały, że pandemia wpłynie negatywnie na rozwój zawodowy kobiet.
„Pandemia miała niewątpliwy wpływ na spadek aktywności biznesowej kobiet. Potwierdzają to wyniki styczniowego raportu fundacji „Bizneswoman Roku”. Według raportu, co trzecia z właścicielek i współwłaścicielek firm miała w ciągu ostatniego roku problemy z prowadzeniem działalności, ponad jedna czwarta odnotowała spadek przychodów, a 8 % kobiet musiało zawiesić działalność. Chociaż prawie co druga uczestniczka badania wskazała, że w 2021 r. częściej miała szanse na nowe projekty, to co piąta przedsiębiorczyni przyznała, że w związku z pandemią musiała zmienić profil działalności swojej firmy” – mówi Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i pomysłodawczyni konkursu Bizneswoman Roku.
Z badań przeprowadzonych przez Fundacje Sukcesu Pisanego Szminką, wynika, że kobiety zaniżają swoje oczekiwania finansowe – najczęściej przez brak pewności siebie. Sytuacji nie ułatwia również niewielka obecność kobiet w debacie publicznej. Według danych z maja 2021 r., aż 75 proc. specjalistów zapraszonych do wypowiedzi w mediach to mężczyźni.