W XXI wieku przemysł mody osiągnął globalny status, a jego wartość przekroczyła 1.7 tryliona dolarów (stan na rok 2012). Konsumenci na całym świecie w mgnieniu oka rozpoznają loga takich marek jak H&M, Zara czy Nike. Jednocześnie, rozwijająca się kreatywność projektantów haute couture i luksusowych marek przyczyniła się do umocnienia pozycji mody w świecie sztuki. Moda to już coś więcej niż przemysł tekstylny i akcesoria; to potężny rynek, w skład którego wchodzą przemysł samochodowy, hotelarski czy kosmetyczny.
Wraz z ekonomiczną i kulturalną ekspansją świata mody, wiele firm zaczęło borykać się z problemami dotyczącymi takich gałęzi prawa jak: prawo własności intelektualnej, prawo pracy, prawo gospodarcze i finansowe oraz prawo podatkowe.
Sytuacja spowodowała, że powstały odrębne programy skupiające się na kształceniu w kierunku prawa mody. Pionierką tych działań była Susan Scafidi, która poprowadziła pierwsze zajęcia na Fordham University School of Law w Nowym Jorku. Kurs odniósł spektakularny sukces i w 2010 Scafidi zainicjowała powstanie Fashion Law Institute (FLI) przy Fordham School of Law. Pomysł powiódł się dzięki finansowemu wsparciu od Diane von Furstenberg i The Council of Fashion Designers of America (CFDA). Do dziś Scafidi pełni funkcję dyrektora akademickiego instytutu. Co roku, w kwietniu, w FLI odbywa się konferencja podsumowująca najważniejsze sprawy z ostatnich dwunastu miesięcy. Natomiast latem w Nowym Jorku lub San Francisco FLI zaprasza na Bootcamp, czyli kilkudniowy program (jego koszt to $3900), podczas którego wykładane są przedmioty z zakresu prawa mody.
Warto też zapamiętać Staci Jennifer Riordan, która jest dyrektorem Fashion Law Project (FLP) przy Loyola Law School w Los Angeles. FLP jest odpowiednikiem FLI na Zachodnim Wybrzeżu. FLP również oferuje zajęcia podczas szkoły letniej i organizuje coroczne sympozjum.
Niecały tydzień temu Cardozo School of Law przedstawiła najnowszą inicjatywę – Fashion, Arts, Media & Entertainment Law (FAME) Center, a także cykl Fashion Law Talks. Dzięki nowemu centrum i regularnym wykładom o prawie mody studenci będą mieli większe szanse na przebicie się do wąskiego grona adwokatów specjalizujących się w tej dziedzinie. Pierwsze wydarzenie “Fashion Tech: More Tech or Fashion? A Conversation with Michael Bryzek, Founder and Chief Technology Officer at Gilt Groupe” odbędzie się już 3 marca 2015 roku. FAME współpracuje z Kate Spade, Calvin Klein, CBS, Viacom, Sony Music Entertainment, Sotheby’s, Lincoln Center, Reuters, MTV, ESPN, Conde Nast, News Corp., Chanel czy Prada i pomaga zdobywać praktyki w tych firmach.
Jak się dowiedzieliście prawo mody rozwija się w iście zaskakującym tempie. Dlatego ważne jest, by być na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami. Jeżeli jesteście ciekawi eskalacji tej dziedziny, koniecznie pamiętajcie o poniższych pięciu osobach i regularnie odwiedzajcie poniższe strony.
Top 5 Osobowości
- Charles Colman – prawnik, właściciel kancelarii Charles Colman Law PLLC i professor NYU School of Law.
- Doug Hand – partner kancelarii Hand Baldachin & Amburgey LLP; prawnik reprezentujący między innymi Anna Sui, CFDA, 3.1 Phillip Lim czy Rag&Bone.
- Guillermo Jimenez – professor Fashion Institute of Technology i NYU School of Law; współautor pierwszej książki o prawie mody – Fashion Law: A Guide for Designers, Fashion Executives and Attorneys.
- Barbara Kolsun – była aktorką na Broadway’u, a później pracowała jako prawnik dla Kate Spade, 7 For All Mankind, a aktualnie jest radcą prawnym w Stuart Weitzman; współautor Fashion Law: A Guide for Designers, Fashion Executives and Attorneys.
- Susan Scafidi – dyrektor Fashion Law Institute i profesor na Fordham University School of Law.
Top 5 Miejsc w Sieci
- Center for the Study of Fashion, Law and Society – think tank dotyczący mody i prawa założony w styczniu 2014 roku przez Charles’a Colman’a.
- Counterfeit Chic – blog założony przez Susan Scafidi, który w 2007 roku został wyróżniony przez American Bar Association w plebistycie na 100 najlepszych blogów prawniczych.
- Law of Fashion – najnowsze informacje z dziedziny prawa mody opisywane przez Charles’a Colmana.
- Fashion Law Center – blog prowadzony przez Guillermo Jimenez’a, profesora FIT i NYU School of Law.
- The Fashion Law – Julie Zerbo, absolwentka Columbus School of Law spisuje swoje spostrzeżenia z dziedziny prawa mody.
Autor: Anna Radke
Absolwentka Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku oraz Polimoda International Institute of Fashion Design and Marketing we Florencji na kierunkach międzynarodowego zarządzania w sektorach mody, ekonomii i języka włoskiego. Studentka prawa (Juris Doctor) Indiana University Maurer School of Law. Stażystka w Center for the Study of Fashion, Law and Society w Nowym Jorku oraz w amerykańskiej edycji Vogue’a.