Czy sztuka może zmienić rozumienie świata i przełamać społeczne

  14
  Kiedy:
  Maj 19, 2019@14:00 – 17:00
  2019-05-19T14:00:00+02:00
  2019-05-19T17:00:00+02:00
  Gdzie:
  Kino Iluzjon
  Narbutta 50A
  02-541 Warszawa

  niedziela, 19 maja | 14:00 I Iluzjon Stolica
  Dyskusja: Czy sztuka może zmienić rozumienie świata i przełamać społeczne tabu? po pokazach filmów „America Is Not Ready for This” (reż. Karol Radziszewski) oraz wideo-artach „Sztuka konsumpcyjna” (reż. Natalia LL) i „Zmiana. Mój problem jest problemem kobiety” (reż. Ewa Partum)

  W ramach 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity | Warszawa. Partnerzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Arsenal – Institute for Film and Video Art

  W filmie „America Is Not Ready for This” Karol Radziszewski przeprowadza filmowe śledztwo, którego punktem wyjścia jest pobyt stypendialny polskiej artystki Natalii LL w Nowym Jorku w 1977 roku. Rozmawia m.in. z Mariną Abramović i gwiazdą filmów Warhola – Mario Montezem, aby spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy Ameryka była gotowa na przyjazd polskiej artystki, dziś jednej z najważniejszych twórczyń w polskiej sztuce. Jak zmienia się sytuacja tworzących dziś kobiet i jak wyglądała w przeszłości? Jaka jest rola prac, które przełamują społeczne tabu i uprzedzenia? I dlaczego to dziś ważne, aby sięgać do dziedzictwa awangardowych artystek i artystów? Spotkanie zapowiada całoroczny cykl programu Akademii filmu awangardowego, którego organizatorami są Fundacja Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na zajęcia będą mogli zapisać się zarówno studenci UW i ASP, jak i wszyscy zainteresowani.

  Goście:
  Karol Radziszewski –interdyscyplinarny artysta, wydawca i redaktor naczelny magazynu „DIK Fagazine”. Twórca „Queer Archives Institute”. Laureat Paszportu „Polityki” (2009). Jego prace były pokazywane w najważniejszych muzeach i galeriach w Polsce i na całym świecie, m.in. w Kunsthalle Wien, New Museum w Nowym Jorku, Whitechapel Gallery w Londynie, VideoBrasil w Sao Paulo czy Cobra Museum w Amsterdamie.

  Prowadząca:
  Gabriela Sitek – doktorantka w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, gdzie przygotowuje pracę doktorską na temat filmów found footage. W ramach współpracy z Fundacją Okonakino wraz z Pauliną Haratyk opracowała koncepcję cyklu projekcji i dyskusji projektu „Found footage: ożywianie archiwów” i obecnie zajmuje się projektem Akademii filmu awangardowego.

  O FILMACH:
  AMERICA IS NOT READY FOR THIS
  America Is Not Ready For This
  reż. Karol Radziszewski/Polska/2012/67 min.
  OPIS: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/America-Is-Not-Ready-For

  SZTUKA KONSUMPCYJNA
  Consumer Art
  reż. Natalia LL/Polska/1975/16 min.
  OPIS: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/Sztuka-konsumpcyjna

  ZMIANA. MÓJ PROBLEM JEST PROBLEMEM KOBIETY
  Zmiana. Mój problem jest problemem kobiety
  reż. Ewa Partum/Polska/1976/7 min.
  OPIS: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/Zmiana.-Moj-problem-jest-problemem

  Wszystkie filmy z sekcji Eksperyment:
  https://mdag.pl/16/pl/warszawa/section/Experiment

  INFORMACJE PRAKTYCZNE:
  # Debata w języku polskim / In Polish only
  # Program całego festiwalu od 18.04 na: www.mdag.pl
  # Od 27.04 rusza sprzedaż biletów. Bilety do kupienia online i w kasach kin. Osoby akredytowane będą mogły dostać bilety tylko w Centrach Festiwalowych w Kinotece, Lunie, Iluzjonie, Muranowie.

  CZYTAJ WIĘCEJ