Cykl wykładów pt. Dawne ubiory

  67
  Kiedy:
  Sty 27, 2019@13:30 – 16:00
  2019-01-27T13:30:00+01:00
  2019-01-27T16:00:00+01:00
  Gdzie:
  Zamek Królewski w Warszawie
  Plac Zamkowy 4
  00-277 Warszawa

  Cykl wykładów pt.

  Dawne ubiory w muzeum, teatrze, filmie i w odtwórstwie historycznym

  Sala Odczytowa (Kinowa)

  Bogato ilustrowane wykłady prowadzone przez specjalistów, poświęcone dawnym ubiorom w zbiorach muzealnych oraz ich odtwarzaniu na potrzeby filmu, muzeów i imprez rekonstruujących wydarzenia historyczne. W ramach cyklu zostaną przedstawione podstawowe źródła wiedzy z dziedziny kostiumologii: źródła pisane, autentyczne zabytki, portrety i ryciny, żurnale, fotografie, oraz powstałe na ich podstawie kostiumy filmowe i rekonstrukcje strojów. Wśród wykładowców znajdą się m.in. historycy sztuki i historycy, a także praktycy – rzemieślnicy i artyści wykonujący kopie czy osoby pracujące w filmie. Szczególnie zapraszamy na te spotkania osoby, które interesują się dawną modą, a także członków zespołów tańca dawnego, grup rekonstrukcji historycznej. Po prezentacjach będzie możliwość dyskusji. Wykłady na jesieni skupią się na tematyce ubiorów w XIX i XX w.: słuchacze dowiedzą się, jak ubierano się 100 lat temu, jak należy korzystać z fotografii i żurnali jako do źródła wiedzy o modzie.

  Wstęp na podstawie biletu w cenie 5 zł

  godz. 13.00

  27 stycznia 2019 r. – Anna Nurzyńska – „Epoka jedwabiu. Luksusowe tkaniny w modzie XVIII w.” (Loża Masońska)

  Wykład będzie opowieścią o roli luksusowych tkanin i ich niezwykłego wzornictwa w historii mody XVIII wieku. Wystąpieniu będzie towarzyszyła prezentacja zabytkowych tkanin z kolekcji prelegentki oraz licznych slajdów.

  Prelegentka jest absolwentką Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kostiumologiem i kostiumografem. Od 2009 r. prowadzi wykłady i warsztaty dotyczące historii ubioru, tkanin i haftu. Współpracowała z Operą Narodową w Warszawie i Międzynarodową Szkołą Kostiumografii i Projektowania Ubioru, obecnie jest wykładowcą na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego i prowadzi pracownię rekonstrukcji ubiorów XVIII-wiecznych Atelier Saint-Honore.

  31 marca 2019 r. – dr Anna Straszewska – „Stroje ślubne z lat 1918-1989”

  12 maja 2019 r. – dr Magdalena Bialic – „Amazonki i ich stroje w wieku XVIII”

  W wieku XVIII strój do jazdy konnej stał się niezbędnym elementem w szafie każdej modnisi. W tym okresie pełnił on nie tylko funkcję stroju sportowego, ale też rekreacyjnego i podróżnego. Jego wygląd kształtowały różne wydarzenia i ikony mody okresu oświecenia, a o jego popularności mogą świadczyć liczne portrety, dzięki którym możemy śledzić ewolucję wszelkich odmian. Nosiły go koronowane głowy, ale też skromne szlachcianki i mieszczki.

  Prelegentka jest kostiumologiem, historykiem sztuki i edukatorem. Absolwentka historii sztuki na UW, autorka pracy doktorskiej pt. Stroje sportowo-rekreacyjne od nowożytności do 1939 roku w świetle ikonografii tego okresu. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię mody (ze szczególnym uwzględnieniem XVIII-wiecznych strojów angielskich i francuskich oraz ubiorów o charakterze sportowym i rekreacyjnym od nowożytności do XX w.), zjawisko anglomanii w XVIII w., malarstwo XVIII w. oraz historię portretu. Autorka licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu kostiumologii i historii sztuki oraz książek: Koszulka z krokodylem, czyli o dawnych strojach tenisowych, a także Syreny w trykotach – historia dawnej mody kąpielowej w Polsce i nie tylko.

  CZYTAJ WIĘCEJ