RANKING: Transparentne marki modowe. Kto znalazł się w czołówce?

338
teeneyemagazine.com

W dobie silnego nacisku na odpowiedzialną modę coraz więcej marek decyduje się poprawiać ekologiczno-etyczne standardy swojej produkcji. Konsumentów naprawdę zaczęło interesować w jakich warunkach powstają ich ulubione ubrania, dodatki czy obuwie. Kto więc wygrywa w rankingu najbardziej transparentnych marek?

Fashion Revolution, grupa nonprofit zajmująca się działalnością proekologiczną i proetyczną w branży mody stworzyła ranking najbardziej transparentnych marek modowych. Na liście znajduje się 200 największych i najważniejszych producentów odzieży i obuwia. Co ciekawe, okazuje się, że w czołówce znajdują się duże, sieciowe firmy, które na pierwszy rzut oka niekoniecznie kojarzą się ze zrównoważoną produkcją. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły sportowe marki: Adidas, Patagonia i Reebok. Dwa kolejne miejsca w rankingu zajmują Esprit i H&M.

Inne marki, mimo, że nie mogą pochwalić się wynikami tak wysokimi jak te na podium również starają się zwiększać swoją transparentność. Największe zmiany w porównaniu do roku poprzedniego zanotowano u Diora, Nike, New Balance’a i Marca Jacobsa.

Carry Somers, założycielka Fahion Revolution nie przestaje namawiać firm na zmiany. „Kochamy piękne ubrania i buty, ale nie ma piękna bez prawdy, a prawdy bez transparentności” – mówi Somers. Co ciekawe, w przeciągu roku ponad 3 miliony osób zaangażowało się w kampanię organizacji. Pozostaje nam więc cieszyć się, że świat mody zmienia się na lepsze nie tylko pod względem estetycznym, ale również etycznym.

Tekst: Sylwia Nowińska

>>> Przeczytaj również: Nadchodzi modowa rewolucja?