MET Gala 2020: znamy szczegóły wydarzenia!

368
kadr z filmu "Orlando" / sallypotter.com

Met Gala 2020 to coroczne święto świata kultury i mody. Kiedy i pod jakim hasłem odbędzie się przyszłoroczna impreza?

MET Gala 2020 zaplanowana jest na 4 maja 2020 roku. Choć pozostało do niej jeszcze kilka miesięcy, już dziś znamy temat przewodni gali. Odbędzie się ona pod hasłem „O czasie: moda i trwanie”.

MET Gala 2020 rok to bez wątpienia wyjątkowy moment dla Metropolitan Museum of Art – wtedy wówczas instytucja będzie obchodzić okrągłą 150. rocznicę działalności. Z tego względu wybrano temat przewodni, który doskonale nawiązuje do okoliczności – przyszłoroczna wystawa poświęcona będzie upływowi czasu oraz historii mody. Moda nie ma początku ani końca, to teraźniejszość – podkreślił Andrew Bolton, kurator Instytutu Kostiumów w MET. Z okazji wyjątkowej rocznicy, wystawa przedstawiać będzie 200 archiwalnych kreacji takich domów mody jak Chanel, Dior, Rei Kawakubo czy Alexandrer McQueen.

Inspiracją do motywu przewodniego wydarzenia stał się również film „Orlando” w reżyserii Sally Potter z 1992 roku z Tildą Swinton w roli głównej. Powstał on w oparciu o książkę Virginii Woolf o tym samym tytle.

Kluczową postacią wydarzenia będzie wspomniana wyżej Virginia Woolf, która „pojawi się” pod postacią tzw. narratorki – widmo. Wystawa uzupełniona będzie o cytaty z jej książek, które stworzą pewnego rodzaju przewodnik po ekspozycji. Jak podkreślają organizatorzy, twórczość Woolf ma przywoływać ideę czasu przedstawioną jako kontinuum – bez początku, środku czy końca. Naszym celem jest uchwycić swoiste napięcie między zmianą a stałością, przemijaniem i trwaniem – wyjaśnia Andrew Bolton, podkreślając jednocześnie, że sposób ukazania wystawy ma za zadanie wpłynąć na sposób postrzegania historii mody.

Gala niezmiennie zorganizowana będzie przez naczelną amerykańskiej edycji „Vogue”, Annę Wintour, która odpowiadać będzie za dobór listy gości. Wybrano również gospodarzy wydarzenia – poprowadzą ją Meryl Steep, Emma Stone, Anna Wintour, Nicolas Ghesquière i  Lin-Manuel Miranda. Głównym sponsorem wydarzenia będzie marka Louis Vuitton.

MET Gala, jak co roku, to inauguracja wyjątkowej wystawy, którą będzie można obejrzeć w nowojorskim Costume Institute od 7 maja do 7 września 2020.

Co sądzicie o temacie przewodnim wydarzenia? Czy również nie możecie doczekać się, jakimi pomysłami tym razem zaskoczą nas gwiazdy na czerwonym dywanie?

>>> Przeczytaj również: Met Gala – jak marki modowe podbiły różowy dywan?