noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Panorama Warszawy. Na pierwszym tle widzimy wysokie, przeszklone biurowce

Inflacja delikatnie przyspiesza? GUS rozwiewa wątpliwości

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2024 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,5 proc. (przy wzroście cen usług– o 6,2 proc. i towarów – o 1,2 proc.) – informuje Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. (w tym towarów i usług po 0,1 proc).

Przeczytaj również: Najcenniejsze marki świata 2024. Wartość jednej z nich przekroczyła bilion dolarów [ranking]

Inflacja w Polsce. Dane za maj 2024

W maju br. inflacja w Polsce wzrosła o 2,5 proc. rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,3 proc.),restauracji i hoteli oraz zdrowia (po 0,9 proc.), jak również napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 0,5 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,08 p. proc., po 0,05 p. proc. i o 0,03 p. proc. Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,4 proc.), transportu (o 0,4 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 0,4 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc., 0,04 p. proc. i 0,02 p. proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie restauracji i hoteli (o 7,9 proc.). Również mieszkania (o 1,6 proc.) oraz żywności (o 1,3 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,44 p. proc., 0,40 p. proc. i 0,32 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 0,2 proc.) obniżyły wskaźnik o 0,01 p. proc.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych (w proc.)

Przeczytaj również: Sponsorzy piłkarskiej reprezentacji Polski. Wśród nich modowy gigant

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES