Dior przez pryzmat Richarda Avedona

322
źródło: www.dior.com

Książka “Dior by Avedon” jest publikacją poświęconą historii elegancji. Autor zdjęć uchwycił na nich wyjątkowe chwile, które prezentują szczególny związek, łączący dom mody haute couture i Richarda Avedona. Przez około 30 lat amerykański fotograf próbował uchwycić esencję pracy Diora, uwieczniając ją na fotografiach.

Bliska współpraca między Diorem i Avedonem rozpoczęła się w 1947 roku, kiedy to młody fotograf doskonale uchwycił emocje modelek w nowej kolekcji Diora. Zza obiektywu fotograf ujął blask muz Diora, chwytając niepowtarzalne i intymne chwile zadumy oraz niedostępne spojrzenia Marleny Dietrich i Audrey Hepburn, które tańczyły na ulicach Paryża.

Współpraca pomiędzy Diorem i Avedonem była punktem zwrotnym w dotychczasowej fotografii mody. Jego słynne zdjęcie modelki w zmysłowej sukni wieczorowej – Soirée de Paris, która zastygła w pozie pomiędzy dwoma słoniami w Cirque d’Hiver, Avedon opisał jako choreograficzny moment. Zdjęcie do dziś uchodzi za jedne z najlepszych w historii fotografii mody.

Jedną z najsłynniejszych kampanii wyprodukowanych dla Diora to The Diors, prezentująca kolekcję z sezonu jesień-zima 1982. Avedon potraktował kampanię bardzo żartobliwie, była ona oparta na idei fotosów filmowych. Zdjęcia pokazywały wybryki fikcyjnej rodziny nazwiskiem Dior, która ubrana była w eleganckie kreacje marki.

źródło: thefashionspot.com
źródło: thefashionspot.com

Książka, poprzez fotografie Avedona, opowiada historię domu mody Dior. Znajdziemy w niej szkice projektanta, a także anegdoty i teksty, których autorem jest Jacqueline de Ribes, Justine Picardie i Oliviera Saillard.

Książka została wydana przez wydawnictwo Rizzoli.

Autor: Łukasz Gajewski

PODZIEL SIĘ