Wzruszający projekt Humanae x PANTONE, który zmieni Twoje myślenie o kolorze skóry

431
Źródło: Pantone

Humanae to projekt brazylijskiej artystki, który ma na celu sklasyfikować kolor skóry przy pomocy palety Pantone. Projekt podejmuje także drażliwy temat kwestii rasowych oraz etnicznych.

Brazylijska artystka Angélica Dass, jako członkini rodziny wielorasowej, doskonale zdaje sobie sprawę, jak małe różnice w odcieniu skóry mogą powodować nieporozumienia oraz wzmagać stereotypy dotyczące rasy. Poprzez skatalogowanie każdego możliwego ludzkiego odcienia skóry, Angélica Dass pokazuje, że kwestia ta jest bardziej złożona, niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka.

By móc zrealizować swój cel, Dass podróżowała do 13 krajów i sfotografowała ponad 3000 osób. W swoim projekcie Humanae Dass łączy tysiące portretów ludzi z różnych części świata za pomocą kodów Pantone. Tym samym udowadnia, że tradycyjne określenie kolorów skóry jako żółty, czarny, biały jest nie tylko niedokładne, ale również absurdalne.

Humanae jest czymś więcej niż eksponatem – to prowokujące do myślenia narzędzie edukacyjne, które ponownie otwiera dyskusję na temat wzajemnych kontaktów między naszymi rasami, pochodzeniem etnicznym oraz tożsamością.

Wystawa Dass podróżuje po całym świecie, do tej pory można było ją zobaczyć, m.in. w Seulu, Maladze czy Mediolanie.

PODZIEL SIĘ