Wygraj 1. milion euro za innowacyjny projekt zmieniający oblicze przemysłu odzieżowego

540
Fot. mat. prasowe H&M

Fundacja H&M ogłasza trzecią edycję międzynarodowego konkursu Global Change Award – nagrodami dla autorów najbardziej innowacyjnych pomysłów, które pomogą zrewolucjonizować przemysł modowy są grant w wysokości 1 miliona Euro oraz udział w programie coachingowym.

Konkurs Global Change Award został zainicjowany przez organizację non-profit Fundację H&M. Jest on skierowany do autorów śmiałych koncepcji, które mogą przyspieszyć przejście przemysłu modowego do modelu wolnego od odpadów. Pięciu zwycięzców podzieli się dotacją w wysokości 1 miliona Euro oraz otrzyma dostęp do rocznego programu Innovation Accelerator. Program oferuje wsparcie dostosowane do potrzeb zwycięzców oraz dostęp do branży mody. W 2016 roku złożono ponad 2800 wniosków ze 130 krajów. 13 września na stronie globalchangeaward.com rozpoczyna się trzecia runda konkursu.

Przykłady zwycięskich projektów z ubiegłego roku to: skóra wyprodukowana z resztek po produkcji wina, włókna cyfrowe wplecione w tkaniny ułatwiające proces recyklingu, czy przyjazny środowisku nylon wyprodukowany z wody, odpadów roślinnych i energii słonecznej. Fundacja H&M, jak i firma H&M nie roszczą sobie praw kapitałowych ani intelektualnych do innowacji biorących udział w projekcie. Celem tego projektu jest wywarcie realnego i pozytywnego wpływu na przyszłość przemysłu modowego.

„W trzecim roku trwania konkursu, nagroda Global Change Award stała się rozpoznawalnym, znaczącym i pozytywnym motorem zmian w przemyśle modowym. Okazało się, że jest prawdziwym katalizatorem talentów, który daje im wsparcie i dostęp do cennej sieci kontaktów, dzięki czemu mogą wprowadzać innowacje na rynku. Z zaciekawieniem oczekuję tegorocznych zgłoszeń”, mówi Karl-Johan Persson, członek zarządu H&M Foundation i Dyrektor Generalny Grupy H&M.

Fot. mat. prasowe H&M
Fot. mat. prasowe H&M

Panel ekspertów posiadający rozległą wiedzę w dziedzinie mody, środowiska, obiegu zamkniętego oraz innowacji, wybiera pięciu zwycięzców. Następnie w drodze głosowania online jest pomiędzy nich dzielona nagroda w wysokości 1 miliona Euro. Oprócz dotacji zwycięzcy otrzymują dostęp do rocznego programu Innovation Accelerator, który ma na celu przyspieszenie wdrożenia innowacji i maksymalizację ich wpływu na branżę. Dzięki programowi laureaci będą pracować nad swoimi projektami w Sztokholmie, Nowym Jorku i Szanghaju. Innovation Accelerator jest prowadzony przez Fundację H&M we współpracy z Accenture, jedną z najważniejszych firm zajmujących się strategią i doradztwem na świecie. Partnerem programu jest również Królewski Instytut Technologii KTH w Sztokholmie, jeden z czołowych europejskich uniwersytetów technicznych i inżynieryjnych.

„Zrównoważona i odpowiedzialna konsumpcja to przyszłość. Musimy wciąż poszukiwać mądrzejszych sposobów wytwarzania i korzystania z dóbr. W tym świetle nagroda Global Change Award jest ważną inicjatywą. Przemyślane użytkowanie, recykling oraz ponowne wykorzystanie zużytych przedmiotów w nowatorski sposób – właśnie to pozwoli wprowadzić znaczące zmiany w otaczającym nas świecie”, mówi prof. Edwin Keh, Dyrektor Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel oraz członek panelu ekspertów GCA.

 

AKTUALNE INFORMACJE O ZWYCIĘZCACH Z POPRZEDNIEJ EDYCJI: https://goo.gl/TVSaQg

PANEL EKSPERCKI

 • Bandana Tewari, redaktor Vogue India
 • Ellen MacArthur, założycielka Fundacji Ellen MacArthur
 • Edwin Keh, Dyrektor Generalny Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel
 • Lewis Perkins, Prezes Cradle do Cradle Products Innovation Institute
 • Sophia Bendz, Executive in residence, Atomico
 • Steven Kolb, Prezes i Dyrektor Generalny The Council Fashion Designers of America
 • Xiuhtezcatl Martinez, Youth Director, Earth Guardians
 • Chiling Lin, aktorka oraz influencerka w dziedzinie zrównoważonego rozwoju
 • David Roberts, założyciel Exponential Leadership, Prezes w 1Qbit Information Technologies Inc.
 • Vikram Widge, Szef w Climate Finance & Policy, IFC, World Bank GroupKLUCZOWE DATY

  13.09.2017 – 31.10.2017 przyjmowanie zgłoszeń na stronie globalchangeaward.com
  01.11.2017 – 01.03.2018 prace Panelu Ekspertów: zapoznanie się ze zgłoszeniami i wybór finalistów

  12.03.2018 – 16.03.2018 głosowanie online na stronie globalchangeaward.com (każda osoba zainteresowana wynikami konkursu może oddać głos na swojego faworyta)

  20.03.2018 ceremonia wręczenia nagród w Sztokholmie
  20.03.2018 – 20.03.2019 zwycięzcy konkursu biorą udział w programie Innovation Accelerator

Fundacja H&M jest finansowana prywatnie przez rodzinę Stefana Perssona, założycieli i głównych właścicieli H&M. Od 2013 r. rodzina przekazała fundacji 1,3 miliarda koron szwedzkich (177 milionów dolarów / 144 milionów euro), na projekty, których celem jest poprawa warunków życia ludzi w skali globalnej. Więcej informacji można znaleźć na stronie hmfoundation.com.

PODZIEL SIĘ