Kto stoi za Twoimi butami?Spotkanie z obrońcami praw człowieka

  44
  Kiedy:
  Maj 29, 2017@18:00 – 19:00
  2017-05-29T18:00:00+02:00
  2017-05-29T19:00:00+02:00
  Gdzie:
  MSKPU ul.Kasprzaka 2/8
  02-211 Warszawa
  Polska
  Koszty:
  Bez opłat

  Jak wygląda rzeczywistość pracowników szyjących nasze buty w Indiach? W jakich warunkach pracują i jak wygląda ich życie? Jaka jest rola dużych marek obuwniczych i co my, zwykli konsumenci w Polsce możemy zrobić?

  Spotkaj się z przedstawicielami organizacji Cividep z Indii, która współpracuje bezpośrednio z pracownicami i pracownikami zatrudnionymi w przemyśle obuwniczym i skórzanym. Na pytania związane z sytuacją pracowników i możliwościach poprawy ich warunków pracy odpowiedzą Gopinath Parakuni i Brinda Devi, którzy przyjadą do Polski na zaproszenie Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

  >WSTĘP WOLNY<

  Spotkanie 29 maja poprowadzi Magdalena Płonka, dwukrotna stypendystka Lion’s Club, zdobywczyni wielu znaczących nagród oraz wyróżnień: Złota Nitka, Srebrna Pętelka, Gala Amberiff, Gala Martini, Debiuty Mody, Magazynu Uroda. Autorka książki „Etyka w modzie- CSR w przemyśle odzieżowym”. Wykładowczyni CSR w modzie na MSKPU.
  Fundację Kupuj Odpowiedzialnie będzie reprezentować Joanna Szabuńko, ekspertka ds. zrównoważonej produkcji i konsumpcji. Resercherka, autorka raportów nt. warunków pracy przy produkcji ubrań w Polsce i Bangladeszu, koordynatorka kampanii konsumenckich, współzałożycielka Clean Clothes Polska i wiceprezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

  Podczas spotkania nasi goście opowiedzą o tym jak wygląda przemysł obuwniczy i skórzany w Indiach oraz o panujących tam warunkach pracy. Porozmawiamy o mrocznych kulisach tego w jakich warunkach powstają noszone przez nas buty oraz o tym co każdy z nas może zrobić, żeby poprawić tą sytuację.
  Poruszona zostanie kwestia tzw. pracy chałupniczej, którą wykonują zazwyczaj kobiety. Dostają one głodowe pensje, a wyczerpująca, powtarzalna praca sprawia, że mają problemy ze zdrowiem. Są na łasce swoich pracodawców, mając niewiele praw i żadnego bezpieczeństwa zatrudnienia.

  Jednym z kluczowych zagadnień z punktu widzenia pracownic i pracowników w Indiach jest jawność łańcucha dostaw. Marki powinny wziąć odpowiedzialność za prawa człowieka w całym swoim łańcuchu. To konsumenci mają największy wpływ na firmy produkujące obuwie. Mogą wywierać presję i domagać się transparentności.

  ————————–————————–————————-

  KIEDY: 29 maja 2017 godz. 18:00
  GDZIE: Międzynarodowa Szkoła Kostiumologii i Projektowania Ubioru przy ul. Kasprzaka 2/8, wejście od ulicy Karolkowej

  PODZIEL SIĘ