Wegańskie kosmetyki – czym są i gdzie je kupić?

680
Źródło: Elemental Beauty

Wegański kosmetyk to taki produkt, przy wytwarzaniu którego (jak również jego składników) na żadnym etapie nie zostały przeprowadzone testy na zwierzętach. Aby kosmetyk był wegański, oprócz kwestii humanitarnego traktowania zwierząt, musi spełnić jeszcze jeden warunek – nie może posiadać składników pochodzenia zwierzęcego.

Dnia 11 marca 2013 roku w Europie wprowadzono całkowity zakaz testowania kosmetyków oraz składników kosmetycznych na zwierzętach. Wiele firm jednocześnie, wydając oficjalne stanowisko o nietestowaniu swoich wyrobów na terenie UE sprzedaje swoje produkty również w krajach, w których testy na zwierzętach są dozwolone bądź są wymagane (np. Chiny). Niektóre marki kosmetyczne, dbając o dobry wizerunek, zlecają testy firmom zewnętrznym, działającym w krajach poza UE lub też często są nieświadome, gdyż nie sprawdzają swoich dostawców. Czego szukać na opakowaniach, aby być świadomym konsumentem? Gdzie znaleźć marki, które są całkowicie wegańskie lub te, które w swoim asortymencie posiadają takie kosmetyki?

Jak rozpoznać produkt wegański?

źródło: wiecejweganskich.pl
źródło: wiecejweganskich.pl

Najlepiej po certyfikacie, chociaż nie zawsze. Najpopularniejsze z nich to Leaping Bunny, Vegan Society, polski certyfikat OK! oraz Znak Jakości Vege. Dodatkowo należy czytać również składy kosmetyków. Najczęściej dodawanymi komponentami do kosmetyków wegańskich są kreatyna, wosk pszczeli, elastyna, karmin, jedwab, miód, kazeina, mleko, jaja. Jak się okazuje wszystkie składniki pochodzenia zwierzęcego można z powodzeniem zastąpić roślinnymi substytutami. Pełną listę oficjalnie wegańskich oraz niewegańskich marek można znaleźć na stronie organizacji PETA (People for the Ethical Treatment of Animals).

Dostępność w Polsce

źródło: ministerstwodobregomydla.pl
źródło: ministerstwodobregomydla.pl

Wraz z rosnącym zainteresowaniem Polaków weganizmem, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i humanitarnych, na rynek polski wchodzą marki proponujące wegańskie kosmetyki. Obecnie mamy również możliwość łatwego zaopatrzenia się w towary w zagranicznych sklepach internetowych lub kupna na polskich stronach tj. Mintishop, House of Beauty czy Ladymakeup. Coraz łatwiej znaleźć jest produkty odpowiadające różnym preferencjom z każdej półki cenowej.

Wegańskie kosmetyki w drogeriach

Konsumenci, którym przede wszystkim zależy na okazyjnej cenie z powodzeniem znajdą produkty do pielęgnacji oraz makijażu w drogeriach stacjonarnych. Rossmann w swoim asortymencie posiada szeroką ofertę kosmetyków do pielęgnacji m.in. marki Alterra, Rival de Loop czy Synergen, a także pędzle z syntetycznego włosia marki Real Techniques oraz Ecotools. W drogerii Natura możemy znaleźć wegańskie kosmetyki kolorowe wśród oferty takich marek jak: Catrice, Wet’n’wild, Bell czy Essence. Ceny tych kosmetyków oscylują w przedziale od 2 do 50 zł, z czego produkty do pielęgnacji i makijażu kosztują w drogeriach najczęściej od 10 do 25zł, a z kolei trochę więcej zapłacimy za pędzle.

źródło: blog.resibo.pl
źródło: blog.resibo.pl

Ci bardziej wymagający mogą szukać swoich ulubionych produktów wśród takich nazw jak: The Balm, Too Faced, Clochee, Resibo, PAT&RUB, zao essence of nature, NABLA, Zoeva, Nova, Ministerstwo Dobrego Mydła. Pośród tych marek można doszukać się również wyrobów w 100% naturalnych oraz odpowiednich dla alergików. Mydełka oraz kulki do kąpieli można kupić już od 5 zł, kosmetyki kolorowe oraz pielęgnacyjne w granicach od 50 do 200 zł. Nowością w naturalnej pielęgnacji są bardzo popularne paznokcie hybrydowe w wersji wegańskiej! W naszym kraju dostępne są lakiery: Orly, Madame Glam oraz NCLA.

źródło: zaomakeup.pl
źródło: zaomakeup.pl

Wraz z upływem czasu konsumenci bardziej świadomi swoich wyborów, wspierając produkcję kosmetyków wegańskich, mogą nakłonić producentów do zminimalizowania praktyk związanych z niehumanitarnym traktowaniem zwierząt. Z pewnością mając wegański substytut kosmetyku o bardzo wysokiej jakości łatwiej jest dokonać prawidłowego wyboru. W głównej mierze my jako konsumenci możemy doprowadzić do tego, by naturalnym i powszechnym była produkcja tylko wegańskich kosmetyków.

Autor: Roksana Kruszewska