WAKACJE: Praga na weekend, czyli 5 miejsc, do których warto zajrzeć

106
Źródło: itaka.pl

Wakacje sprzyjają weekendowym wyjazdom, a Praga to dobre miejsce na krótki odpoczynek. Stolica Czech pełna jest magicznych zakamarków i warto w niej zobaczyć nie tylko Most Karola. Znajdziecie tu też wiele miejsc z dobrym jedzeniem i regionalnymi trunkami. Jeśli zdecydujecie się więc na krótki wypad, możecie odwiedzić którąś z pozycji z naszej listy. 

Mistral Cafe/Restaurant, Valentinská 11/56

W pobliżu Starego Miasta znajduje się urocze miejsce na praskiej mapie kulinarnej. Zjecie tu każdy posiłek, od śniadania (serwowanego do 12), przez lunch, obiad, na przepysznym deserze kończąc. W Mistralu wypijecie też aromatyczną kawę czy lemoniadę, lokalne piwo, wino lub drinka. Minimalistyczny wystrój dopełniony jest liczną roślinnością oraz drewnianym stołem, na którym rozłożone są zachęcająco wyglądające ciasta. Na każdym stoliku znajduje się inny kwiatek, którego nazwę ciężko odgadnąć i który stać się może niemałą zagadką. Obsługa jest miła, a posiłki wydawane szybko. Polecam każdemu, kto lubi ciekawe wnętrza i dobrą kuchnię.

Źródło: mistralcafe.cz

Lokal, Dlouhá 33

Jeśli odwiedzając nowe państwo lubicie spróbować regionalnej kuchni – to miejsce jest dla Was. Lokal to miejsce, które poleciła mi koleżanka mieszkająca w Pradze. Kiedy zapytałam ją o restaurację z czeskimi specjałami bez wahania wskazała mi ten punkt na mapie. Choć wystrój nie zachwyca, to w środku ciężko znaleźć wolny stolik, ponieważ choć restauracja jest naprawdę duża, to jedzą tu zarówno turyści, jak i Czesi, co w okolicach Starego Miasta jest rzadkością. W Lokalu zjecie regionalny gulasz, smażony ser, a to wszystko popijecie lokalnym piwem. Potrawy przyrządzane są na miejscu ze świeżych składników, a obsługa pomimo dużego ruchu działa sprawnie.

http://lokal-dlouha.ambi.cz/en/

Pivnice u Sadu,

Kolejny punkt na mapie Pragi polecony przez lokalsów. Duży wybór regionalnych piw z niewielkich browarni, tradycyjne potrawy i urocza dzielnica, jaką jest Žižkov. Warto się tu zapuścić, by odpocząć trochę od tłumu, który przechodzi przez Stare Miasto i Most Karola. W tym barze możesz usiąść w klimatycznym środku lub wybrać miejsce w niewielkim ogródku, a jeśli zabierasz na wyjazdy swojego psa – tu także znajdzie się dla niego miejsce.

Źródło:piwnapraha.wordpress.com

DOX. Centre for Contemporary Art, Poupetova 793/1, Prague 7

Ci z Was, którzy podczas pobytów w innym kraju lubią zapoznać się z propozycjami kulturalnymi, które dane państwo czy miasto ma do zaoferowania – polecam DOX. Jest to centrum sztuki współczesnej usytuowane w starej, zrewitalizowanej fabryce. Znajdziecie tu liczne wystawy poruszające współczesne problemy. Obecnie w DOX-ie zwiedzający mają szansę zapoznać się między innymi z projektem The Gulliver Airship, na potrzeby którego zbudowano powierzchnię na kształt statku kosmicznego czy wystawą The Tables of Time, która porusza temat kondycji ludzkiego życia. 

Źródło: dox.cz

The Vrtba Zahrada,Karmelitská 373/25

Malownicze miejsce blisko Starego Miasta, do którego duża część turystów nie dociera, ponieważ od strony ulicy nie wygląda zbyt zachęcająco. A szkoda, bo ogrody Vrtba to pozycja na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i po wejściu do nich zdecydowanie nie czujemy się tak, jakbyśmy znajdowali się w centrum miasta. Położone na wzgórzu Petrin barokowe ogrody utrzymane w stylu włoskim to atrakcja dla wszystkich lubiących naturę oraz chcących zobaczyć panoramę Pragi. Kaskadowo ułożona roślinność przyciąga lokalsów i turystów, często odbywają się tu także sesje ślubne.

Źródło: wikimedia.com

Autor: Tatiana Zawrzykraj