Święta pachnące papierem. Prezenty dla kulturoholików

381
źródło: pankalendarz.com.pl

Święta coraz bliżej, a więc pora rozejrzeć się za prezentami, które ucieszą Waszych najbliższych. Dla tych, którzy nie lubią biegać po zatłoczonych centrach handlowych lub chcą podarować oryginalny prezent, którego nie znajdą w sieciówkach – przychodzimy z pomocą. Z myślą o kulturoholikach i osobach, które lubią otaczać się dobrze zaprojektowanymi przedmiotami lub cenią dobre książki stworzyłam to zestawienie. 

Oprawa Treści

źródło: oprawatresci.pl
źródło: oprawatresci.pl

Istnieje grupa ludzi, która kolekcjonuje zeszyty, potrafi godzinami wybierać tę idealną okładkę i cieszyć się z zakupu przez długi czas. Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu zalicza się do tego papierowego kręgu, na pewno spodoba mu się któryś z projektów Oprawy Treści. Wzory, wykonywane turecką techniką ebru powstają poprzez rozprowadzenie farby na tafli wody. Sprawia to, że każdy zeszyt jest jedyny w swoim rodzaju. Marka tworzona jest przez rodzimych rzemieślników i to właśnie w Polsce odbywa się produkcja. Do wyboru zeszyty w linie, kratkę lub gładkie.

HIVER BOOKS

źródło: nebostore.com
źródło: nebostore.com

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to pięknie ilustrowane książki, jednak produkty Hiver Books to zeszyty, w których pierwsze zapisane zdanie z pewnością zostanie przemyślane. Jeśli chcecie do swojego życia (lub życia obdarowywanej osoby) wnieść nieco sztuki powinniście bliżej zapoznać się z ofertą ukraińskiej marki i wybrać zeszyt, na okładce którego znaleźć się może między innymi wariacja na temat Bukietu Jana Brueghela Starszego czy wizerunek głównego bohatera z serialu Twin Peaks. Zeszyty znajdziecie w internetowym sklepie NEBO.

Pan Kalendarz

źródło: pankalendarz.com.pl
źródło: pankalendarz.com.pl

Dla osób niezorganizowanych, zapominalskich lub wręcz przeciwnie – dla takich, które uwielbiają mieć wszystko zaplanowane – idealnym prezentem okaże się kalendarz, w którym można zapisać wszystkie istotne wydarzenia nadchodzącego roku. Już nigdy nie obdarowana osoba nie zapomni o wizycie u dentysty czy spotkaniu z klientem. To idealny prezent również dla wszystkich fanów roślinnych motywów, kalendarz oplatają bowiem palmy, wodorosty lub oliwka.

źródło: marginesy.com.pl
źródło: marginesy.com.pl

Agencja modelek Eileen Ford, R. Lacey

Dla miłośników długich wieczorów spędzonych w wannie z książką w ręku ta pozycja może wydać się interesująca. Tytułowa bohaterka to bezkompromisowa kobieta, która razem z mężem założyła w Nowym Jorku kultową agencję modelek Ford Modeling Agency. To ona odkryła i rozpromowała takie nazwiska jak Christy Turlington, Tatiana Sorokko, Wilhelmina Cooper (która później założyła swoją własną agencję) czy Courtney Cox, którą dzisiaj kojarzymy przede wszystkim z rolą w serialu Przyjaciele. Biografia osobowości, która znacząco wpłynęła na świat show-biznesu to dobry pomysł dla osób zainteresowanych modą i lubiących narrację o budowaniu sukcesu.

źródło: wsqn.pl
źródło: wsqn.pl

Alexander McQueen. Krew pod skórą, Andrew Wilson

Mało kto go rozumiał, ale miliony podziwiały. Jego nieoczywiste inspiracje potrafiły przerodzić się w materialne cuda, które pożądały kobiety na całym świecie. Choć w młodości uchodził za chuligana, później ubierał rodziny królewskie. Autor biografii jednego z najbardziej wpływowych projektantów stara się uchwycić i nakreślić osobowość, życie i karierę McQueena. Każdy fan mody, projektanta czy miłośnik dobrych biografii z pewnością ucieszy się z takiego prezentu.

źródło: znak.com.pl
źródło: znak.com.pl

Sekretne życie Chanel No. 5., Tilar J. Mazzeo

O Coco Chanel powstało już wiele publikacji czy filmów. Zainteresowanie ikoną mody jednak nie słabnie. W tym roku ukazała się kolejna książka poruszająca temat życia i twórczości dizajnerki, a za motyw przewodni posłużyły kultowe perfumy Chanel No. 5. To one są głównym bohaterem opowieści pełnej zmysłowych zapachów, poszukiwań składników, odpowiedniego kształtu flakonu i kontrowersji, jakie wywołały.

Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka; K. Tomasik

źródło: marginesy.com.pl
źródło: marginesy.com.pl

Polska ikona, która karierę w branży zaczynała jako modelka. Współpracowała z Jadwigą Grabowską, by potem zacząć w pojedynkę tworzyć projekty, które pokochały tłumy. Jej wyobraźnia i finezja, z jaką łączyła wzory wydawały się odczarowywać świat PRL-u i wprowadzały nową jakość do szaf wielu pań. Hase ubierała piosenkarki na ich trasy koncertowe, tworzyła kostiumy teatralne oraz telewizyjne. W książce opowiada nie tylko o swojej karierze, ale także o życiu prywatnym. Publikacja pełna jest anegdot i opowieści snutych przez jej znajomych. Ta książka z pewnością wniesie nieco kolorytu do naszego życia i być może zachęci do wprowadzenia pewnych zmian do swoich garderób.

Autor: Tatiana Zawrzykraj