Siwienie – jak z nim walczyć i jak ukryć pierwsze siwe włosy

52
Beautiful woman with grey hair color and nice makeup in studio

Siwe włosy u mężczyzny wyglądają dość nobliwie, dodają mu powagi i… seksapilu. U kobiety odwrotnie – są dowodem na przemijanie, oznaką zbliżającej się starości i… zaniedbania. O ile mężczyźnie z siwizną do twarzy, to dla kobiety siwe włosy są powodem do zmartwienia.

Przyczyny siwienia włosów 

Chociaż pragniemy jak najdłużej czuć się młodo i rześko, oznaki siwienia związane z wiekiem pojawiają się już koło czterdziestego roku życia, czasem nawet odrobinę wcześniej. Siwienie związane jest z nieprawidłową pracą melanocytów, które są odpowiedzialne za wytwarzanie melaniny. Gdy jej zabraknie, włos nie zostanie „zafarbowany”, włosy będą białe, lekko żółtawe lub beżowe. Taki kolor mają keratyny, z których zbudowane są włosy.

Problem pojawia się, gdy włosy siwe włosy znajdziemy na głowie młodego człowieka, który nie przekroczył trzydziestego roku życia. W skrajnych przypadkach zdarza się siwizna u nastolatek. Wbrew pozorom nie jest to wina matki natury, która jednych obdarza mocnym kolorem włosów do późnej starości, innym zabiera go zbyt wcześnie. Siwizna w młodym wieku prawie zawsze ma źródło w problemach zdrowotnych, dlatego warto skonsultować się z lekarzem. Najpowszechniejszym powodem przedwczesnego siwienia jest silny stres – w skrajnych przypadkach naprawdę można osiwieć w ciągu jednej nocy. Jednak dla spokoju sumienia warto zrobić podstawowe badania tarczycy, oznaczyć poziom cukru i żelazawe krwi, zbadać nerki i kręgosłup. U kobiet przedwczesne siwienie może świadczyć o problemach z jajnikami.

Jak powstrzymać siwienie

Siwe włosy to nie wstyd, jednak nie każdemu w nich do twarzy. Poza tym, nie ma co się oszukiwać, siwizna nie wpływa dobrze na samopoczucie. Nie da się całkowicie powstrzymać procesu siwienia, a odbarwionym włosom nie da się w naturalny sposób przywrócić ich pierwotnego koloru, jednak są sposoby na spowolnienie siwienia. Warto z nich skorzystać, bo nie tylko zadbają o kondycję i kolor włosów, ale będą miały pozytywny wpływ na cały organizm.

– Odstaw używki. Kawa, herbata, alkohol, narkotyki czy dopalacze – chociaż na krótką metę mogą być uznane za zastrzyk energii, w dłuższej perspektywie są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się komórek. Używki mogą mieć wpływ także na ilość i jakość melanocytów.

– Naucz się walczyć ze stresem. Poznaj różne techniki relaksacyjne, zacznij uprawiać sport, by rozładować nadmiar złej energii. Stres to nie tylko stan umysłu, to także czysto fizyczne obciążenie organizmu i spadek poziomu witamin. A brak witamin to przyspieszone siwienie.

– Sen jest najlepszym kosmetykiem i sposobem na regenerację, także cebulek włosów. Śpij przynajmniej osiem godzin dziennie bez przerwy.

– Sięgnij po suplementy diety, szczególnie te zawierające biotynę i witaminy z grupy B. Jeśli masz wątpliwości – poproś o pomoc aptekarza.

– Zmień dietę na zdrowszą. Nie od dziś wiadomo, że słodycze, dania typu fast food i dania z dużą ilością soli nie wpływają pozytywnie na organizm. Postaw na kasze, owoce, warzywa, ziarna zbóż i kiełki. Nie zapomnij o nabiale, chudym mięsie i rybach.

– Sięgnij po kosmetyki wzmacniające i odżywiające włosy. Zwróć szczególną uwagę na szampony utleniające cebulki włosów.

Jak skutecznie ukryć siwiznę 

Chcesz ukryć siwiznę? Zastanów się, jaki kolor włosów wybrać. Prawdopodobnie nie każdy będzie pasował do twojej karnacji i typu urody. Na początek spróbuj zafarbować włosy na twój naturalny kolor i sprawdź efekt. Może się okazać, że siwe włosy pod wpływem farby co prawda nabiorą koloru, ale będą wyglądały na jaśniejsze lub ciemniejsze niż reszta. Nie jest to regułą i nie musi tak być, jednak na wszelki wypadek lepiej sprawdzić, jak siwe włosy reagują na farbę.

Warto wiedzieć, że szampony koloryzujące nie zawsze pokrywają siwe włosy i nie są polecane jako kosmetyk na ukrycie siwizny.

Najmniej problemu z ukryciem siwych włosów mają blondynki. One same mogą nie zauważyć pierwszych siwych włosów na skroniach i głowie. Gdy zrobi się ich naprawdę dużo, można sięgnąć po farbę w naturalnym kolorze włosów i sprawdzić efekt. Jeśli włosy zafarbują się równo, można następnym razem spróbować poeksperymentować z fryzurą i wybrać ciemniejszy kolor.

Dla brunetek natura nie jest tak łaskawa, nie tylko one same, ale i otoczenie natychmiast zauważy pierwszy siwy włos, jaki pojawi się na ich głowie. Przykrycie go farbą w naturalnym lub zbliżonym do naturalnego, kolorze włosów będzie najlepszym rozwiązaniem. Gdy siwych włosów pojawia się więcej i jest to coraz bardziej kłopotliwe, można skorzystać z pomocy profesjonalisty i zrobić na włosach balejaż. To chyba najlepszy sposób na ukrycie siwych włosów. Chociaż widoczne, będą niezauważalne.

PODZIEL SIĘ