RAPORT: Ile Polacy planują wydać na Święta Bożego Narodzenia w 2017 roku i co znajdą pod choinką?

252
Fot. Torsten Dettlaff/ Pexels

Gorący okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia zbliża się wielkimi krokami. Przedsmak zakupowego szału mogliśmy obserwować w galeriach handlowych w miniony weekend – Black Friday dla wielu osób był pierwszym dzwonkiem do tego, by pomyśleć o świątecznych prezentach. 

Firma doradcza Deloitte już po raz dwudziesty przeprowadziła badanie, które ma na celu oszacowanie wydatków na najbardziej obciążające materialnie święta w roku. Do badania przystąpiło dziesięć europejskich państw: Belgia, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Wielka Brytania oraz Włochy.

Raport Zakupy świąteczne został oparty na badaniach przeprowadzonych w dniach 2-15 października. Osoby, które wzięły w nim udział mieszczą się w przedziale wiekowym 18-65, a wszystkich respondentów było łącznie 7,3 tysiąca. Warto też wspomnieć, że więcej Polaków (po dwuletniej przerwie) przyznaje, że są zadowoleni z sytuacji gospodarczej w kraju i z optymizmem patrzą w przyszłość. Liczba pozytywnie oceniających gospodarkę osób wzrosła z niecałych 16% do 32,7%. A jakie jeszcze wnioski można wysnuć z raportu?

święta prezent boze narodzenieNa Święta wydamy więcej, niż w zeszłym roku

Na produkty na kolację wigilijną, prezenty czy świąteczne dekoracje planujemy wydać 882 zł. To o 2% więcej, niż w ubiegłym roku, ale zarówno mniej, niż początkowo deklarowaliśmy, że wydamy (1121 zł). W tym roku zamierzamy być hojniejsi dla naszych najbliższych: na prezenty chcemy przeznaczyć 51% całej sumy przeznaczonej na świąteczne wydatki. 39% wydamy na jedzenie. Na spotkania świąteczne z kolei chcemy przeznaczyć średnio 89 zł.

To będą pachnące i zaczytane Święta

Polacy zdecydowanie bardziej od gotówki cenią sobie konkretne prezenty. Tylko Belgowie stawiają na praktyczne rozwiązanie i pragną pod choinką znaleźć kopertę z banknotami. Podobnie jak w ubiegłych latach Polacy marzą o tym, by pod choinką znaleźć pachnące prezenty w postaci perfum lub kosmetyków. Tuż za nimi chcielibyśmy zostać obdarowani książkami oraz słodyczami.

>>>Przeczytaj również: Jesień w nurcie slow? Polskie marki, które ocieplą Twoje wnętrze

Co znajdą pod choinką nasi bliscy?

Pytani o prezenty, które chcemy sprawić naszym najbliższym, bez wahania przede wszystkim wskazujemy książki. To nieco dziwne, biorąc pod uwagę stan czytelnictwa w naszym kraju, jednak to dobra informacja dla branży wydawniczej. Podobnie jak u nas, książki znalazły się na pierwszym miejscu także w innych sześciu państwach. Po deklaracjach z zeszłego roku, publikacje strąciły z tronu perfumy i kosmetyki. Co ciekawe po raz pierwszy na liście dziesięciu prezentów, które planujemy sprawić naszym bliskim znalazły się suplementy diety. Nastolatki z kolei mogą spodziewać się słodyczy, gier komputerowych oraz książek, a dzieci – zabawek kreatywnych i artystycznych.

Kiedy zrobimy zakupy?

A kiedy planujemy dokonać świątecznych zakupów? 23% badanych postanowiła pomyśleć o prezentach już w listopadzie, 39% zrobi je w pierwszej połowie grudnia, z kolei 21% ankietowanych zostawia zakupy na ostatnią chwilę, deklarując chęć zrobienia ich na kilka dni przed Wigilią.

Przeciążone serwery

Zmienia się także sposób, w jaki chcemy dokonać świątecznych zakupów. Aby oszczędzić sobie długiego stania w kolejce, aż 42% badanych zapowiedziało, że świątecznych zakupów dokona z kanapy, robiąc je przez Internet. Z tego prawie połowa (20%) zapowiedziała, że zakupu dokona przez smartfona. To o 5% więcej, niż w roku ubiegłym. A czego będziemy szukać przez Internet? Przede wszystkim multimediów i technologii.

Zainteresowanych odsyłamy do pełnego raportu TUTAJ.

Opracowała: Tatiana Zawrzykraj