Przedsiębiorcy i freelancerzy – ludzie bardziej szczęśliwi niż inni?

230

Faktem jest, że praca unieszczęśliwia wiele osób. Opierając się na globalnym raporcie – rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej może być tylko biletem do bardziej satysfakcjonującego życia.

Globalny Raport z Monitorowania Przedsiębiorczości (The Global Entrepreneurship Monitor) przygotowany przez Babson College i inne uniwersytety, podkreśla jedną, istotną rzecz – przedsiębiorcy są naprawdę szczęśliwsi niż inni. W gospodarkach takich jak Stany Zjednoczone kobiety-przedsiębiorcy są nawet bardziej szczęśliwe niż mężczyźni.

Niezależnie od poziomu zaawansowania własnego przedsiębiorstwa, właściciele firm we wszystkich regionach ocenili, że ich samopoczucie jest lepsze niż osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jak można się spodziewać, ci z rozwiniętą już firmą zgłosili lepszy poziom samopoczucia niż ci, którzy dopiero startują.

Biorąc pod uwagę, że badacze rozmawiali z ponad 197 000 osobami z różnych 70 gospodarek (2013) ich ustalenia są znaczące. Wedle ich tezy, własny biznes równa się lepsze życie. Jednak – jak zawsze – istnieje także druga strona medalu.

>>>Czytaj również: Jak pisać opisy produktów, które się sprzedadzą

Przedsiębiorczość jest nigdy niekończącą się lekcją pokory. Bo jako przedsiębiorca musisz zatrudniać ludzi mądrzejszych od siebie, kończąc na obsłudze klientów – zawsze mądrzejszych od ciebie. Co więcej, jako że twoja firma to twoje „dziecko” – myślisz o niej 24/7: w każdym miejscu, o każdej porze. Warto wspomnieć, że firma to ogromne wyrzeczenia. I jak tu być najszczęśliwszym na świecie?

Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Nakład sił plus świetny finalny efekt, w rezultacie dają jedno uczucie: satysfakcję. I być może właśnie dzięki niej przedsiębiorcy określają samych siebie jako szczęśliwych.

Autor: Kaśka Michalik