REKLAMA

Pattern magic – modowe origami

REKLAMA

Eco fashion to trend wywodzący się z nowoczesnego i świadomego systemu mody slow. Etyczna i ekologiczna moda opiera się na kilku prostych zasadach między innymi: wysokiej jakości, recyklingu, funkcjonalności, wielowymiarowości, długoletniej użyteczności.

Produkty tej mody nie zawsze jednak kojarzone są z innowacją, barwnością, czy najzwyczajniej nie wydają się  być atrakcyjnym  wyrobem. Zaprzeczeniem tego argumentu jest wschodzący, konstrukcyjny trend wykorzystujący dość banalne tkaniny i materiały, tworzący niesamowite przestrzenne kreacje.

Pattern magic to sensoryczne, ekologiczne i rzemieślnicze podejście do konstruowania kolekcji. Projekty budowane są  na zasadzie architektonicznych odniesień – przestrzennych realizacji. Modele tego trendu opierają się na 3D shapes, tworzą z płaskich i nieatrakcyjnych materiałów geometryczne formy, dzięki którym elementy garderoby przypominają urbanistyczne, nowoczesne budowle. Jest to technika powszechnie znana jako modowe orgiami, ponieważ opiera się na podobnej zasadzie wykrajania i składania wzorów konstrukcyjnych. Pattern magic nawiązuje do chińskiej sztuki składania papieru, ponieważ budowane konstrukcje również kreowane są na podstawie figur geometrycznych, wykorzystując całą powierzchnie tkaniny. W orgiami nie stosuje się substancji klejących czy ozdobniczych, również pattern magic jest wyrazem samym sobie i rzadko projekty posiadają dodatkowe aplikacje.

 

Oprócz nawiązania do sztuki papieru, pattern magic to w dzisiejszym systemie ogromny wyraz indywidualizmu, a także powrotu do niedocenianych zawodów modowych – krojczych, którzy za pomocą obliczeń, ołówka i papieru są w stanie tworzyć niesamowite projekty. Pattern magic to kult w stronę  rzemiosła, skupienie się na wartości wytworu, na jej charakterze i możliwościach.Oczywiście jest to trudny trend modowy, ponieważ wymaga podstaw z zakresu budowania konstrukcji, jednakże jeden z najsłynniejszych inicjatorów trendów, Tomoko Nakamichi, stworzył serie warsztatowych książek, w których zaprezentowane są gotowe formy oraz wzory wraz z wyliczeniami, by każdy mógł je samodzielnie stworzyć.

W dobie konfekcyjnej mody, której nie można przyrównać do sztuki użytkowej, pattern magic wprowadza innowację, lecz nie za pomocą nowych technologii, a zdolności powracania z samą konstrukcją. Projekty stają się elementem przestrzeni, wyrazem artyzmu i większej wartości niż tylko Made in Bangladesz. Zdecydowanie magiczne modowe origami to trend, z którym warto się zapoznać, ponieważ nie tylko rozwija sensoryczne i przestrzenne doznania, lecz stawia modę na równi ze sztuką.

Autor: Sonia Przybył

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES