Pasja, Wiedza, Sport – poznaj firmę OTCF od środka!

Na przestrzeni kilkunastu lat 4F z niewielkiej marki rozwinęło się do jednej z największych na polskim rynku. Właściciel, spółka OTCF, obecnie zatrudnia przeszło tysiąc osób, jej zeszłoroczne przychody przekroczyły 400 mln zł, a rzeszom Polaków kojarzy się z sukcesami Adama Małysza, Kamila Stocha, Tomasza Majewskiego czy Justyny Kowalczyk. Rozwija się też należąca do firmy marka Outhorn oraz sklepy multibrandowe 4Faces.

Ula Wiszowata: Czy opowie Pani o kulturze OTCF od środka?

Katarzyna Kern: OTCF to bardzo dynamiczna firma, nastawiona na osiąganie tego, co inni uważają za niemożliwe, ciągle gotowa na nowe wyzwania i na to, co dopiero przed nami. Naszych pracowników cechuje pasja do tego co robią, chęć dalszego rozwoju oraz pasja do sportu. To właśnie ich postawy tworzą kulturę organizacyjną, w której ogromną rolę odgrywa pozytywna energia, kreatywność, nastawienie na współpracę oraz dążenie do bycia każdego dnia coraz lepszym, zarówno w pracy, jak i w sporcie.

Marka 4F jest obecnie dostępna na ponad 30 rynkach. Jak rekrutuje się i kieruje takim zespołem?

Dobór pracowników oraz zarządzanie talentami wewnątrz organizacji jest dla nas bardzo ważnym elementem rozwoju firmy. Kluczem do sukcesu w tym obszarze jest umiejętność odnajdywania potencjału w kandydacie i pracowniku i takie ukierunkowanie ich zadań oraz ścieżki kariery, aby maksymalnie mogli wykorzystać i rozwijać swój talent. Aby osiągnąć ten cel przeprowadzamy kilkuetapowe procesy rekrutacyjne, a wewnątrz organizacji sesje talent review. Zbieramy także dane na temat umiejętności naszych pracowników, na przykład ostatnio mieliśmy okazję sprawdzać ilu naszych pracowników mówi biegle w innych językach obcych niż angielski i efekt tego ćwiczenia mile nas zaskoczył. Jest to też bardzo przydatna umiejętność w kontekście ekspansji zagranicznej.

Firma to przede wszystkim ludzie. Jak OTCF dba o pracowników?

W OTCF dbamy o rozwój pracowników oraz rozwój ich przełożonych poprzez szeroką ofertę szkoleń interpersonalnych oraz liderskich. Organizujemy też warsztaty zespołowe, bo wierzymy, że to właśnie wysoce efektywne zespoły, w których ludzie lubią i chcą z sobą pracować, wpływają pozytywnie na czynnik zaangażowania pracowników, co przekłada się na ich jeszcze większą innowacyjność oraz osiąganie jeszcze lepszych wyników. Oprócz standardowych benefitów, takich jak karta MultiSport, ubezpieczenie na życie czy opieka zdrowotna, oferujemy rozmaite zajęcia sportowe dla pracowników, które odbywają się w naszych biurach i są prowadzone przez profesjonalnych trenerów. Mamy zajęcia z jogi, trening personalny na siłowni, zajęcia z boksu oraz cross trainingu, treningi biegowe, a w planach mamy także lekcje tańca. Cały czas poszerzamy naszą ofertę zajęć sportowych, aby każdy z naszych pracowników znalazł coś dla siebie, gdyż wierzymy, że najlepszy produkt sportowy tworzą ludzie, którzy ten sport uprawiają.

praca w OTCF>>> Czytaj również: FIRMA TYGODNIA: OTCF – tu rozwiniesz zawodowe skrzydła, ale i zrealizujesz pasje

W dzisiejszych czasach wiele osób wystrzega się pracy dla korporacji. Czy możemy wspólnie obalić mit, że OTCF taką korporacją nie jest?

Naszym celem jest utrzymanie ducha start-upu, elastyczności naszych rozwiązań, efektywnego sposobu podejmowania decyzji i produktywnej komunikacji. Prowadzimy działania mające na celu upraszczanie zarówno struktur, jak i procesów. Ważnym elementem naszej kultury jest też zachęcanie pracowników do bezpośredniej komunikacji oraz minimalizowania liczby e-maili, a zastępowanie ich spotkaniami, rozmowami telefonicznymi lub video-konferencjami. Przykładamy też uwagę do produktywności, a więc skupiania się na tym, co najważniejsze, co zbliża nas najbardziej do realizacji głównych celów firmy i unikania marnotrawienia czasu pracy oraz energii, na czynności i działania mniej potrzebne. W naszej kulturze organizacyjnej dominuje dynamizm i pozytywna energia, która widoczna jest też w dress codzie naszych pracowników, elementach dekoracji biura, czy w czasie zajęć sportowych lub spotkań zespołowych.

Prezes firmy Igor Klaja, a także zapalony sportowiec wyznacza przykład reszcie zespołu. Wiemy, że zespół OTCF ma dostęp do regularnych ćwiczeń i treningów w pracy. To świetna inicjatywa, czy pracownicy chętnie z niej korzystają?

Pracując w miejscu, gdzie na korytarzu, w kuchni, w zasadzie wszędzie słyszy się opowieści o tym, kto przebiegł jaki maraton, gdzie pracownicy wymieniają się opiniami o wpływie zdrowej żywności na wyniki formy sportowej, gdzie w czasie ważnego spotkania z prezesem standardem jest zrobienie 1,5h przerwy na wspólny trening sportowy, nie sposób nie spróbować swoich sił w sporcie. Sama jestem przykładem osoby, która sport uprawiała sporadycznie zanim dołączyłam do OTCF. Obecnie jestem regularnym biegaczem i uczestnikiem firmowych treningów.

Pracownicy OTCF regularnie uczestniczą w różnych zawodach i imprezach sportowych jak 4F Półmaraton Wielicki, BMW Półmaraton Praski czy cykl biegów PKO Banku Polskiego: czy sport jest jednym z kluczowych kryteriów pracy dla marki 4F?

Osoby które kochają i uprawiają sport są zdecydowanie naszym targetem i pytania o zainteresowania sportowe to element naszego procesu rekrutacyjnego. Otwarci jesteśmy także na osoby które interesują się sportem i wraz z nami chcą go zacząć uprawiać. Nasi pracownicy oprócz możliwości brania udziału w zawodach sportowych jako kibice, mają także wiele okazji do sprawdzenia swoich umiejętności w biegach i maratonach.

praca w OTCF
mat. prasowe OTCF

Branża modowa jest jedną z najbardziej atrakcyjnych wśród kandydatów do pracy, ale nie zawsze otwarta na osoby z innych sektorów. Czy specjaliści z innych branż mają szansę kariery i rozwoju w OTCF?

Przy tak dużym rozwoju OTCF, nie możemy sobie pozwolić na ograniczanie się tylko do branży odzieżowej w procesie pozyskiwania kandydatów. Choć wiedza produktowa oraz wiedza z zakresu produkcji odzieży jest przez nas bardzo pożądana, jesteśmy jak najbardziej otwarci na osoby z innych branż, choćby na stanowiskach kupców lub osób z działów poza produktowych. Na stanowiskach w działach wsparcia, czyli takich jak IT, logistyka, HR, finanse, księgowość, inwestycje, dział prawny, administracja i inne, doświadczenie w branży odzieżowej lub retail jest zawsze mile widziane, ale nie jest to warunek konieczny.

Kiedyś popularne szkoły odzieżowe dziś świecą pustkami. Prawdziwe oblężenie natomiast przeżywają uczelnie skoncentrowane na edukacji z zakresu projektowania ubioru. Które profesje zawodowe mamy już dobrze opanowane, a które należałoby rozwinąć w edukacji z sektora modowego?

Na rynku nadal brakuje dobrych projektantów odzieży, akcesoriów i butów, kupców, specjalistów ds. jakości oraz techników odzieży a także specjalistów z zakresu konstrukcji i technologii odzieży. OTCF współpracuje z uczelniami i szkołami w zakresie programów stażowych oraz programów, które pomogą łączyć edukację z praktyką w zakresie produkcji odzieży.

Udana rozmowa kwalifikacyjna to też taka, na której padają pytania od kandydata. Czy komunikacja i ciekawość świata to ważne cechy osobowości kandydata w Państwa firmie?

Zdecydowanie tak. Komunikacja i umiejętność współpracy to jedna z najważniejszych cech jakiej poszukujemy u kandydatów. W czasie rozmów rekrutacyjnych oprócz pytań dotyczących doświadczeń kandydatów, często stosujemy elementy role-playów, zadań rekrutacyjnych, czy assessment centers, aby zbadać nie tylko wiedzę merytoryczną kandydatów, ale też ich potencjał w zakresie umiejętności interpersonalnych.

praca w OTCFOd kogo uczą się specjaliści marek 4F, Outhorn i 4Faces? Czy pracownicy mogą liczyć na szkolenia i konferencje?

Kładziemy duży nacisk na wewnętrzne dzielenie się wiedzą, szczególnie ze względu na to, że mamy wielu bardzo utalentowanych specjalistów posiadających niszową w Polsce wiedzę z zakresu odzieży technicznej i sportowej. Nasi eksperci szkoleni są z zakresu facylitacji, metod myślenia wizualnego oraz szkoleń „train the trainer”, aby jeszcze efektywniej przekazywać wiedzę. Dodatkowo, nasi pracownicy mają dostęp do szeregu szkoleń z zakresu umiejętności interpersonalnych i liderskich, a także tych bardziej technicznych w zakresie działów, w jakich pracują.

Rynek pracy się zmienia i teraz coraz częściej to firmy muszą zabiegać o utalentowanych kandydatów. Gdzie spółka wyławia najlepsze talenty?

OTCF skupia się na długofalowym budowaniu relacji z kandydatami, stałym kontakcie z nimi poprzez social media oraz prowadzeniu procesów rekrutacyjnych. Świetnym źródłem pozyskiwania kandydatów są też dla nas polecenia wewnętrzne oraz program stażowy, który corocznie przynosi nam utalentowanych kandydatów. Szczegóły o wszystkich naszych aktualnych ofertach pracy można znaleźć na naszej stronie www.otcf.pl/kariera.

Ostatnie pytanie. Czy lubi Pani swoją pracę? 

Moja praca daje mi wiele satysfakcji oraz wiele wyzwań, które jak przystało na lidera HR w firmie sportowej, pokonuję wraz z zespołem z uśmiechem i czekam na więcej, bo wyzwania i ciągły rozwój mamy zapisane w naszym DNA.

Rozmawiała Ula Wiszowata


Zdj. Stadion Olimpijski w RIO, w czasie Letniej Olimpiady 2016
Zdj. Stadion Olimpijski w RIO, w czasie Letniej Olimpiady 2016

Katarzyna Kern –  Dyrektor Personalny w OTCF odpowiedzialna za wspieranie liderów w wdrażaniu rozwiązań HR nastawionych na pozyskiwanie, rozbudzanie i rozwijanie talentów w organizacji. Jako certyfikowany facylitator aktywnie pracuje ludźmi angażując ich i dając przestrzeń do ciągłego rozwoju. Od ponad 15 lat pracuje w obszarze HR w międzynarodowych korporacjach w branży hotelarskiej, outsourcingowej,  IT, a obecnie w branży sport-fashion. Prywatnie mamy dwójki chłopców, pasjonat zdrowej kuchni i aktywnego stylu życia.


W chwili obecnej OTCF S.A. – właściciel m.in. marki 4F, która od lat z sukcesem łączy sport z modą, tworząc kolekcje m.in. dla Komitetów Olimpijskich Polski, Łotwy czy Serbii rekrutuje na następujące stanowiska:

Więcej ofert znajdziecie na stronie OTCF.pl/Kariera

Newsletter

FASHION BIZNES