trendy wiosna-lato 2018

Największe trendy w przemyśle tekstylnym na wiosnę-lato 2018

Sezon wiosna-lato zawsze jest momentem ożywienia. Przyroda budzi się do życia, a razem z nią również i my. Zaczynamy patrzeć na świat z innej perspektywy, odkrywać nowe ścieżki czy wdrażać innowacyjne pomysły. Takie właśnie będą trendy w przemyśle tekstylnym. Sezonowi wiosna-lato 2018 towarzyszyć będzie euforia i ożywienie. To czas, w którym granice zostaną przesunięte, jednotorowe podejście wyeliminowane, a odkrywanie nowych kierunków będzie towarzyszyć zwiększeniu wydajności i dbaniu o styl życia i czas wolny. Ten radosny sezon będzie odpowiedzią na nasze pragnienia jakimi jest wolność i radość z każdego dnia. Przenieśmy się myślami do cieplejszej przyszłości i zobaczmy największe trendy w przemyśle tekstylnym na wiosnę-lato 2018 według ISPO Textrends.

SUAVE

Wyrafinowany w swym inteligentnym aspekcie SUAVE czerpie z natury. Poranna rosa, chłodny dotyk, ochrona przed promieniami UV stanowią ułamek nurtu jako powiew lekkiego orzeźwienia przenosząc produkty na nowy poziom. Czas zapomnieć o czystej bawełnie i spojrzeć na mieszanki naśladujące jej fakturę. Tkaniny staną się niewiarygodnie lekkie zachowując przy tym trwałość. Kluczowym aspektem tego trendu jest utrzymanie kierunku ku większej dekoracji niż można było się tego spodziewać, eksponując ażur i solidne konstrukcje.

źródło: ISPO
Cienkie tkaniny są uzupełniane żywymi tkaninami teksturowanymi lub wzmacniane kombinacjami włókien. Elastyczność i trwałość będą istotnymi słowami w tym trendzie, który ma na uwadze wygodę i ochronę użytkownika. SUAVE stawia na bawełnę BCI nie tylko w czystej postaci, ale nowych inteligentnych kombinacjach. Oprócz tego warto zwrócić uwagę ku wełnie Marino i jej termo regulujących właściwościach, która zostanie jednak poddana aktualizacji o mieszanki syntetyczne. Triumfy będą świecić alternatywne włókna naturalne w tym lyocell, jedwab pajęczy, korek, kapok czy nawet wodorosty. Firmy zwrócą się ku pochodnych bio spandeksu oraz elastanu.
źródło: ISPO
LUCID

Ponoć przeciwieństwa się przyciągają, tak właśnie jest w trendzie LUCID. Porowate i niejako sproszkowane struktury idealnie ze sobą współgrają. Nurt łączy ze sobą zwarte sploty z ażurowymi. Charakterystycznym elementem jest zwodniczość tkanin, które wyglądają niezwykle lekko zapewniając przy tym wysoką wydajność.

źródło: ISPO

Wiosną będziemy podziwiać materiały od tkanin z mikroskopowym splotem, aż po siatki inspirowane neoprenem. Triumfy świecić będą tkaniny niczym żywcem wycięte z pończoch, będąc przy tym nieprzezroczyste i dopasowane. Elastyczność i opalizujące przędze będą przywodzić na myśl refleksy odbijające się od ryb pływających w nasłonecznionych rzekach. W trendzie LUCID oprócz opalizujących tkanin czy nadruków, górować będą również jedwabiste w dotyku materiały czy miękkie dzianiny.

źródło: ISPO
FREEDOM

Świat na zewnątrz istnieje nie bez powodu jest po to, aby się nim cieszyć. Koncepcją  trendu FREEDOM jest przekonanie, że możemy bez ograniczeń cieszyć się życiem i jak najlepiej z niego korzystać, a podczas sezonu wiosna-lato 2018 nic nie powinno nas ograniczać. Inspiracją nurtu jest równowaga połączona z odprężającą atmosferą. Duży nacisk kładzie się nie tylko na skrupulatne łączenie włókien w całość, ale również na wykończenie tkanin. Tkaniny lekkie i wygodne połączone z elastycznością i wysoką wytrzymałością będą nam towarzyszyć przez cały sezon.

źródło: ISPO

Trend FREEDOM pozwala na łączenie włókien naturalnych ze sztucznymi. Całość jednak musi być skierowana w dotyku ku naturalności i artyzmowi z nutami retro. Tkaniny nie muszą wyglądać idealnie gładko. Mogą mieć optyczne czy teksturalne kontrasty, które będą niejako buntowniczą smugą podkreślającą indywidualność użytkownika. Popularne w tym trendzie będą: bawełna, lyocell, przędza teksturowana ziarnista w dotyku, włókna aramidowe czy elastyczne tkaniny.

źródło: ISPO
ACCELERATE

Wydajność, funkcjonalność i ochrona wskakują na wyższy poziom. W nurcie ACCELERATE w cenie będą tkaniny kompresyjne chroniące użytkownika o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie. Będą z nimi doskonale współgrać tkaniny czy listwy odblaskowe i ozdobne. W przeszłości technologia koncentrowała się głównie na funkcjonalności jednak sezon wiosna-lato 2018 zwróci swoją uwagę ku lżejszym odmianom tkanin zachowując przy tym wszystkie oczekiwane korzyści. Inspiracje technologią będą bardzo widoczne. Tkaniny w tym nurcie są super nowoczesne i super wyrafinowane. Dystrybutorzy mają do zaoferowania materiały od wodoodpornych przez szybkoschnące, aż po te chroniące przed promieniami UV.

źródło: ISPO

Nurt jest głównie skierowany do sportowców, a myśl przewodnia to chęć sięgania wyżej. W tkaninach znajdziemy m.in. włókna aramidowe w kompozycji z innymi bardziej miękkimi mieszankami, tkaniny o zwiększonych właściwościach energetycznych czy syntetyki z recyklingu plastikowych butelek i odpadów pochodzących z oceanów oraz nylon.

źródło: ISPO
VIGOR

Kolejny nurt skierowany ku odzieży sportowej. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy energiczne kolory czy żywotność tkaniny nie zaniedbują aspektów wydajności. Materiały i akcesoria w tym nurcie przejdą ogromną metamorfozę jednak nie odwrócą się całkowicie od tradycji. Zapomnijmy o optycznych i geometrycznych printach. W tym sezonie pozwólmy sobie być spontaniczni i może trochę szurnięci ponieważ o to właśnie chodzi, aby delektować się tym radosnym uczuciem i adrenaliną podczas osiągania założonych celów.

źródło: ISPO

Lekkie tkaniny, ochrona przed promieniami UV również górują w tym trendzie. Należy jednak pamiętać, że rynek jest niezwykle konkurencyjny jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne dlatego nurt VIGOR zachęca do przeniesienia grafiki i kolorów na wyższy poziom. Kolor w tym nurcie jest kluczowy. Połyskujące i bardzo jasne tkaniny dają uczucie stworzenia nowego kierunku na froncie, dlatego w cenie będzie spandeks, bardzo jasny nylon, powłoki metalowe i luminescencyjne, fluorescencyjne i fosforyzujące wykończenia, druki cyfrowe oraz przędza opalizująca.

źródło: ISPO

Trendy w przemyśle tekstylnym na wiosnę-lato 2018 pokazują, że przyszły rok będzie ukłonem w kierunku użytkownika.

Autor: Monika Szabelska

Newsletter

FASHION BIZNES