Nadmiar sebum – co robić gdy nasza skóra się świeci?

114
Nadmiar sebum - co robić gdy nasza skóra się świeci?

Wiele z nas ma ten problem. Już ok. godziny od wyjścia z domu cera zaczyna się nieestetycznie świecić – na całej twarzy lub tylko w jej środkowych partiach, a dopracowany makijaż zaczyna z niej spływać lub zbierać się w linie w załamaniach skóry. Nie wiesz, jak temu zapobiec? Poznaj sprawdzone porady ekspertów Vichy i dowiedz się, jak radzić sobie z nadmiernym wydzielaniem sebum!

Przetłuszczająca się cera – jak ją pielęgnować

Nadmiar sebum cera może wydzielać na całej powierzchni lub jedynie w tzw. strefie T, czyli na czole, brodzie i nosie. W obu tych przypadkach sposób postępowania będzie wyglądać podobnie, z tym że posiadaczki cery mieszanej powinny skupić się tylko na wybranych partiach twarzy, aby nie zaszkodzić suchym skroniom i policzkom. Przede wszystkim, musimy wybrać odpowiedni preparat do mycia problematycznej skóry. Dobry kosmetyk powinien:

 • delikatnie oczyszczać – przesuszenie skóry ze skłonnością do przetłuszczania się wbrew pozorom nie pomoże nam pozbyć się przykrej przypadłości, a jedynie ją nasili, pozbawi bowiem naszą cerę naturalnej warstwy ochronnej, którą będzie się starała odbudować,
 • nie zawierać alkoholu – zbyt mocno wysuszy on skórę,
 • mieć w składzie substancje antybakteryjne – cera tłusta często ma bowiem skłonność do powstawania niedoskonałości. Ponadto do twarzy z nadmiarem sebum przykleja się więcej zanieczyszczeń, niż do skóry suchej czy normalnej,
 • posiadać odpowiedni odczyn – wybieraj kosmetyki z pH kwaśnym, od 4,5 do 6 radzą eksperci Vichy. Dzięki temu zapobiegniesz szybkiemu rozwojowi drobnoustrojów na powierzchni skóry, a także przygotujesz ją na kolejne etapy pielęgnacji – lepiej wchłonie bowiem składniki odżywcze z kremu lub maski.

Właściwe pH można przywrócić skórze także używając odpowiedniego do jej typu toniku. Nadmiar sebum możemy również zwalczać za pomocą odpowiednich kremów i maseczek do twarzy. W przypadku masek, najlepiej sprawdzą się te z dodatkiem glinki, zwłaszcza zielonej. Możemy kupić gotowy produkt w drogerii lub aptece albo przygotować ją samodzielnie – w tym drugim przypadku pamiętajmy jednak, aby nie pozwolić glince wyschnąć na twarzy, co jakiś czas możemy ją spryskać odrobiną wody. Używajmy jej dwa razy w tygodniu, uprzednio delikatnie usuwając martwy naskórek za pomocą peelingu. Natomiast podstawowym produktem do codziennej pielęgnacji powinien być dla nas krem do twarzy. Wybierzmy dwa – na dzień i na noc, spełniają one bowiem nieco inne funkcje. Oba powinny mieć działanie:

 • antybakteryjne,
 • nawilżające,
 • ograniczające wydzielanie nadmiaru sebum,
 • łagodzące – muszą bowiem ukoić podrażnienia i stany zapalne, zwłaszcza w przypadku powstawania na skórze niedoskonałości.

Jednak kosmetyk na dzień ma za zadanie dodatkowo:

 • zmatowić cerę,
 • ochronić ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych,
 • mieć lekką, niezapychającą porów konsystencję.

Szukając dobrego kremu do skóry ze skłonnością do przetłuszczania się, wybierzmy taki, który zadziała keratolitycznie, czyli lekko złuszczy naskórek, odblokowując tym samym pory. Dobrym wyborem będzie tu np. Vichy Normaderm – detoksykujący krem na noc przeciw niedoskonałościom.

Nadmiar sebum – jak go usunąć?

Chociaż przy regularnym stosowaniu odpowiednich produktów do pielęgnacji powinnyśmy ograniczyć przetłuszczanie się cery, nie nastąpi to niestety z dnia na dzień. Co zatem zrobić, kiedy nasza buzia zaczyna się nieestetycznie błyszczeć w ciągu dnia? Zawsze nośmy ze sobą dwa produkty – bibułki absorbujące nadmiar sebum z twarzy oraz puder matujący w kamieniu. Najpierw użyjmy bibułek, lekko dociskając je do twarzy. Dopiero po jej zmatowieniu możemy delikatnie przypudrować skórę. Najlepiej zrobić to pędzlem – gąbki i puszki często nabierają nieco za dużo kosmetyku. Pamiętaj jednak, że ten sposób jest jedynie doraźny i nie rozwiązuje problemu. Tylko odpowiednia pielęgnacja cery pozwoli Ci poradzić sobie z jej przetłuszczaniem się i znacznie je ograniczyć.

Materiał przygotowany we współpracy z Vichy

PODZIEL SIĘ