List od Redaktor Naczelnej, czyli co nowego w Fashion Biznes tej jesieni?

432

To były wyjątkowe 20 miesięcy dla Fashion Biznes. Przeszliśmy długą drogę do miejsca, w którym jesteśmy teraz i chociaż widać progres, to nasza lista zadań i cel nadal jest daleko. Niejednokrotnie mówiłam, że portal jest taki, jaka jest branża: rozwija się.

Pomysł zbudowania medium, które miałoby łączyć polski świat mody z biznesem narodził się zupełnie spontanicznie, z braku wiedzy. Wówczas niewiele wiedziałam zarówno o świecie mediów, jak i o Polsce, mieszkałam całe dorosłe życie w Stanach Zjednoczonych i chcąc uchwycić to, co w polskiej modzie jest esencją, nie miałam gdzie pójść. Nie zrozumcie mnie źle, polskie magazyny i portale są na świetnym poziomie, ale ja szukałam faktów i analizy społecznej o charakterze nierzadko edukacyjnym. Coś na miarę amerykańskiego WWD czy angielskiego Business of Fashion. Okazało się, że takiego medium nie ma. No cóż, podjęłam się zadania i postanowiłam, że sama je zbuduję.

Zagraniczna edukacja i doświadczenie dały mi wizję platformy, jaką chcę zbudować. Z kolei znajomość świata finansów, czyli tę najważniejszą stronę każdego biznesu, miałam już opanowaną dzięki (między innymi) pracy dla CHANEL. Strona ulegała wielu zmianom i niejednokrotnie dryfowała między tym, co właściwe, a tym, co pożądane przez odbiorcę. Okazało się, że bardzo trudno było się przebić z naszą ofertą na rynku. W którym kierunku idzie Wasza strona, jaki cel chcecie przez to osiągnąć? – te pytania słyszeliśmy wielokrotnie. Liczne spotkania przy litrach wypitej kawy sprawiały, że świadomość branży i nasze miejsce w niej zaczęło się stawać coraz bardziej klarowne. Czyli co konkretnie? Chcemy gromadzić wszelkie informacje ze świata mody w jednym miejscu, chcemy analizować polski rynek, mówić o tym co dobre, a co wymaga jeszcze poprawy. Chcemy edukować, dzielić się informacjami, chcemy łączyć ludzi. A oto szczegóły.

Kariera, czyli Career Mondays

Naszą misją jest łączenie świata kreatywnego z biznesem, profesjonalnych i dobrze prosperujących polskich firm z talentami. Jedni nie mogą egzystować bez drugich, a naszą rolą jest dawkowanie informacji w taki sposób, aby obie strony wiedziały o sobie jak najwięcej. Mowa o sekcji Kariera w branży modowej, czyli Career Mondays. W każdy poniedziałek możecie spodziewać się dawki wiedzy HR-owej: porozmawiamy ze specjalistami z branży, podpytamy projektantów, czym charakteryzuje się według nich idealny kandydat, zajrzymy do najpiękniejszych biur w Polsce (Cykl Inside of…) i przede wszystkim podzielimy się z Wami listą dostępnych ogłoszeń. Wszystko to w naszym poniedziałkowym newsletterze, zapiszcie się już dziś.

Edukacja i dzielenie się wiedzą, networking

Odpowiadamy na Wasze prośby i już wkrótce zaproponujemy Wam warsztaty i szkolenia z zakresu wiedzy rzadko poruszanej na naszym rodzimym podwórku. Możemy się również pochwalić niezwykle owocną współpracą z Magdaleną Korol oraz Arkadiuszem Szczudło z IP Legal, w końcu czym jest moda bez prawa i biznesu? Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli zdradzić szczegóły tej współpracy.

Opinie, czyli napisz co myślisz

Niemalże każdego dnia dostajemy wiadomość z zapytaniem o możliwość pisania dla naszej redakcji. Co więcej, stażem w Fashion Biznes zainteresowało się prawie 2,5 tys. osób. Postanowiliśmy dać Wam możliwość zabrania głosu publicznie w nowej sekcji Opinie. Obserwujesz to, co się dzieje w Twoim środowisku, chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami lub pochwalić osiągnięciami? Napisz do nas: kontakt@fashionbiznes.pl. Niech twoja opinia nie będzie wymawiana po cichu za kulisami, być może innych nurtują podobne problemy.

Nowe sekcje, nowe tematy

Moda nie ogranicza się tylko do nowych kolekcji i kolejnych sesji, ale to przede wszystkim ogromny sektor gospodarki wart 3 biliony dolarów, stanowiący 2% PKB świata. Moda to wyniki finansowe spółek odzieżowych, to kampanie marketingowe, to CSR, technologie. Będziemy mówić o powyższych kwestiach z zwielokrotnioną częstotliwością. Nieodłączną częścią świata fashionKosmetyki, tych także u nas nie zabraknie. W końcu znalazło się u nas też miejsce na Kulturę, a tę sekcję będzie dopieszczać dla Was Tatiana Zawrzykraj. Odkryjemy nowe talenty, opowiemy ciekawe historie sukcesu, a także posłuchamy muzycznych playlist z polskimi projektantami.

Kolaboracje

Jesteśmy niezwykle dumni z partnerstw, jakie udało nam się nawiązać na przestrzeni ostatnich miesięcy. Nie było łatwo. Polacy należą do niezwykle mało ufnych narodów i dość mocno rywalizujących ze sobą. Półtora roku to z jednej strony długi czas, a z drugiej zbyt długi i niesprzyjający interesom żadnej ze stron. W końcu udało się. Już wkrótce rozpoczynamy współpracę z Gazeta.pl i pojawimy się w lifestylowej telewizji.

To tylko część zmian, jakie za chwilę nadejdą, już wkrótce zdradzimy więcej. Mamy nadzieję, że ulepszą Waszą rzeczywistość choć w niewielki sposób. Pamiętajcie, moda to przede wszystkim biznes. Sezon jesień-zima uznajemy za rozpoczęty!

PODZIEL SIĘ