Kulturalny PAŹDZIERNIK

Coraz chłodniejsza aura i dłuższe wieczory sprzyjają sięgnięciu po książkę lub obejrzeniu dobrego filmu na kanapie. Jednak muzea czy ciekawe wydarzenia kulturalne pozwolą Wam zachować równowagę między relaksem przed telewizorem, a wyściubieniem nosa zza sterty kartek i wyjściem do ludzi, którzy podobnie jak Wy chcą poznać swoich ulubionych autorów lub zaopatrzyć się w książki na zimę. Październik jest chyba jednym z ulubionych miesięcy Ludzi Kultury, nie sposób wybrać jednego miejsca, w którym chciałoby się być. Wyjmijcie więc kalendarze i zapiszcie te daty.

SZTUKA

WYSTAWA „NIĆ ŻYCIA” ALICJI STAŃSKIEJ-STRYJECKIEJ, PAŃSTWOWA GALERIA SZTUKI W SOPOCIE, OD 11 PAŹDZIERNIKA

mat. prasowe
mat. prasowe

Alicja Stańska-Stryjecka to absolwentka Ecole Lesage, czyli szkoły ręcznego haftu, należącej do domu mody Chanel. Wykształcenie sprawiło, że artystka wyznaje zasady filozofii Fair Trade i jest niezwykle wrażliwa na każdy detal. Jej wystawa to oryginalny rodzaj manifestu: pięknem swoich prac autorka chce zwrócić uwagę na okrucieństwo wyzyskiwania kobiet i dzieci, które pracują przy produkcji ubrań w niekorzystnych warunkach. Stańska-Stryjecka podczas pracy nie używa nici, nożyczek czy igieł, z krajów, które wykorzystują ludzi do niewolniczej pracy w przemyśle tekstylnym.

Na wystawie zobaczymy misterne hafty zdobiące różne części kobiecej garderoby, a także obrazy wyszywane szydełkiem.

WYSTAWA „ZARAZ PO WOJNIE”, ZACHĘTA NARODOWA GALERIA SZTUKI, WARSZAWA, OD 2 PAŹDZIERNIKA

Image18
mat. prasowe

Wystawa skupia się wokół zagadnienia powojennej Polski i stara się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób napięcia polityczne i ten wyjątkowy czas zostały odzwierciedlone w sztukach plastycznych, filmie, architekturze, a także wzornictwie. Wystawa przygląda się pracom i szuka schowanych za nimi artystów, zadaje pytanie o to, jak odnajdywali się oni w tych trudnych czasach, jaką rolę pełniła wtedy ich sztuka? Od 2 października będziemy mogli zapoznać się z pracami takich artystów jak: Mieczysław Berman, Jan Bogusławski, Maria Chrząszczowa, Maria Jarema, Bronisław Linke i wielu innych.

KSIĄŻKA

CONRAD FESTIVAL, KRAKÓW 19-25 PAŹDZIERNIKA

Image20
mat. prasowe

Wystawy, spotkania, koncerty i dyskusje na temat kultury. Tak każdego października wygląda Kraków, a to za sprawą wyjątkowego wydarzenia jakim jest Conrad Festival. W tym roku hasło przewodnie brzmi „Pod prąd”, a organizatorzy zaprosili na to wydarzenie ponad stu gości. Będziemy mieli okazję posłuchać rozmowy z białoruską pisarką i dziennikarką – Swietłaną Aleksijewicz, autorką poczytnych książek takich jak: „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” czy „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Uczestnicy będą mieli też okazję spotkać na festiwalu Hannę Krall, Wiesława Myśliwskiego, Roberta Coovera czy Edwarda Hirscha. Oprócz spotkań literackich odbędą się również projekcje filmowe oraz wystawy.

19. MIĘDZYNARODOWE TARGI KSIĄŻKI W KRAKOWIE, 22-25 PAŹDZIERNIKA

books
mat. prasowe

W 2014 roku padł rekord pod względem frekwencji. Na Targach pojawiło się wtedy aż 60 tysięcy osób i była to najbardziej udana edycja. Organizatorom wydarzenia takie tłumy dodały skrzydeł i w tym roku zobaczymy tego miłe konsekwencje. Widać to przede wszystkim po gościach, którzy zostali zaproszeni. Oprócz tego, że w Krakowie zaprezentuje się 700 wystawców z całego świata, to czytelnicy będą mieli okazję poznać swoich ulubionych autorów, dziennikarzy, a także muzyków i podróżników. Swoje uczestnictwo potwierdziły już takie osoby jak między innymi: Maria Czubaszek, Katarzyna Grochola, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk czy Szczepan Twardoch. Z zagranicy przybędą: C.J. Daugherty, Jonathan Franzen, Nina George, Leonardo Partignani czy Tomas Venclova. Pasjonaci muzyki będą mieli szansę uścisnąć dłoń Czesławowi Mozilowi, fani podróży posłuchają niezwykłych historii Beaty Pawlikowskiej, a osoby interesujące się modą poznają Kasię Tusk, która będzie promować swoją pierwszą książkę.

FILM

PRAKTYKANT, REŻ. NANCY MEYERS, 2 PAŹDZIERNIKA

Jeśli zaliczacie się do fanów ekranizacji książki „Diabeł ubiera się u Prady” to na początku października z pewnością spodoba Wam się film „Praktykant”. W tytułową postać wciela się Robert De Niro, a surową szefową gra Anne Hathaway. To opowieść nie tylko o świecie mody i pogoni za sukcesem, ale także różnicy pokoleniowej i refleksja nad szybko zmieniającym się, w dobie social media i technologii, społeczeństwie.

PENTAMERON, REŻ. MATTEO GARRONE, 30 PAŹDZIERNIKA

Pod koniec października dajcie się natomiast zaprosić do świata grozy i zmysłowości. „Pentameron”
to mroczna opowieść o najskrytszych pragnieniach, która rozgrywa się w irracjonalnym świecie pełnym magii i tajemnic. W rolach głównych zobaczymy piękną Salmę Hayek i charyzmatycznego Vincenta Cassela. Film oparty na opowiadaniach Giambattisty Basilego pełen jest zachwycających ujęć i efektownych kostiumów, a tę ucztę dla oka możecie przeżywać od 30 października.

MUZYKA

UNSOUND, KRAKÓW, 11-18 PAŹDZIERNIKA

Image7
mat. prasowe

W tym roku motywem przewodnim festiwalu jest „Niespodzianka”. Unsound, czyli prawdziwa uczta dla zmysłów oferuje wachlarz atrakcji już od 11 października. Artyści, którzy wystąpią to między innymi: Rimbaud, Alessandro Cortini, Charles Cohen and Rabih Beaini, Optimo i wielu innych. Hasło przewodnie festiwalu organizatorzy potraktowali poważnie, bo niektórzy artyści są niewiadomą do dnia koncertu.
Na tegorocznej edycji uczestnicy będą mieli też szansę wziąć udział w projekcjach filmowych czy obejrzeć show taneczne. Poza tym UNSOUND rozwija projekt Ephemera, czyli wielozmysłowe przedsięwzięcie, które łączy dźwięk i zapach, a wykorzystuje do tego instalację oraz własny zapach perfum!

Autor: Tatiana Zawrzykraj

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tagi

Newsletter

FASHION BIZNES