Kobiece start-upy mają coraz silniejszą pozycję na polskim rynku

440

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Przedsiębiorczości Kobiet – aż 90% firm założonych przez uczestniczki programu Biznes w Kobiecych Rękach po pierwszym roku swojej działalności wciąż funkcjonuje. Oznacza to, że kobiece start-upy powstałe w trakcie trwania programu rozwijają się dynamicznie i są coraz silniejsze.

Biznes w Kobiecych Rękach to program akceleracyjny, adresowany do kobiet, które mają pomysł na biznes i są gotowe założyć firmę. W kompleksowy sposób przygotowuje on uczestniczki do założenia oraz rozwoju własnej firmy. Składa się z 3 elementów: networkingu, szkoleń i mentoringu biznesowego.

Od czerwca 2014 roku, w trzech edycjach programu powstało łącznie aż 114 kobiecych start-upów (43 firmy w ramach edycji 2014, 30 firm w edycji 2015, 30 firm w edycji 2016 oraz 11 firm założonych przez absolwentki programu). Są to firmy działające głównie w takich branżach jak: technologie, usługi dla biznesu, ochrona zdrowia, HoReCa czy moda.

W trzech edycjach programu „Biznes w Kobiecych Rękach” wzięło udział 150 uczestniczek
i powstało łącznie 114 nowych firm – spółek z o.o., działalności gospodarczych i fundacji for profit. To wielki sukces. Najbardziej jednak cieszy nas fakt, że te młode start-upy świetnie radzą sobie na rynku. Na początku kwietnia 2017 r. wciąż działały aż 103 firmy założone w trakcie trwania naszego programu akceleracyjnego
– mówi Katarzyna Wierzbowska, Prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.

Źródło: materiały prasowe

 

Siła tkwi w kobiecej współpracy

Na trwałość przedsiębiorstw prowadzonych przez uczestniczki programu może wpływać także fakt, iż aż 30% z nich prowadzi aktywną współpracę biznesową z co najmniej kilkoma innymi uczestniczkami. Dodatkowo wiele z nich nawiązało także trwałą relację ze swoją mentorką. Pokazuje to, że społeczność uczestniczek programu jest prężna i aktywna biznesowo.

Biznes w Kobiecych Rękach to także networking. Cieszy nas to, że skuteczny. Wiemy, że co czwarta z uczestniczek programu nawiązała współpracę biznesową z co najmniej kilkoma koleżankami z programu. Dla nas to dowód na to, że zbudowana przez nas społeczność jest prężna i aktywna biznesowo. I przede wszystkim dowód na to, że idea programu się sprawdza – dodaje Katarzyna Wierzbowska.

Raport Status firm założonych w programie Biznes w Kobiecych Rękach, edycje 2014, 2015 i 2016 zaprezentowany został 24 kwietnia br. w Warszawie w trakcie uroczystej gali podsumowującej trzecią już edycję programu.

Cały raport do pobrania TUTAJ.