REKLAMA

Co ludzie biznesu robią ze swoimi pieniędzmi?

REKLAMA
REKLAMA

Wiele osób zastanawia się, jak żyją ludzie sukcesu, w jaki sposób do niego doszli, a zwykle jak zarządzają swoimi pieniędzmi. Podpowiadamy, co wpływowi i zamożni robią z zasobami swoich portfeli i czego możemy się od nich nauczyć.

Nie marnują pieniędzy


Mogłoby się wydawać, że jeśli posiadają dużo środków na koncie, nie myślą o wydatkach i nie zawracają sobie głowy liczeniem kosztów. Często jednak to właśnie rozsądne nawyki zarządzania pieniędzmi sprawiają, że stan konta ciągle rośnie w górę. Jakie zwyczaje warto zmienić? Skończ z impulsywnymi zakupami.

Ludzie sukcesu potrafią dobrze zarządzać i planować, a impulsywne wydatki zakłócają ten porządek. Jeśli chcesz naśladować ich zachowanie, musisz być bardziej ostrożny w zarządzaniu finansami – mówi Leslie Tayne, prawnik z Tayne Law Group i autorka książki Life & Debt.

Jak uniknąć impulsywnego kupowania? Leslie Tayne radzi, aby przy zakupach używać gotówki zamiast kart płatniczych, by ograniczyć wydawanie. Zabieraj ze sobą jedynie określoną sumę pieniędzy do wydania w konkretnym sklepie. Taka postawa pomoże Ci utrzymać stabilny stan konta, wyeliminować impulsywne zakupy i nie przekroczyć określonego budżetu.

>>> Przeczytaj również: Co powstrzymuje Cię od osiągnięcia sukcesu i jak to zmienić?

 

Oszczędzają pięniądze

Harv Eker, amerykański coach, biznesmen i autor książki Secrets of the Millionaire Mind, promuje efektywne zarządzanie pieniędzmi metodą sześciu słoików. Pod tajemniczą nazwą kryje się system podziału pieniędzy, które zarabiasz, na sześć części. Nieważny jest stan konta, o wiele istotniejszą kwestią jest nawyk oszczędzania. Żeby Twój portfel mógł efektywnie się powiększać, musisz nauczyć się zarządzać swoimi wydatkami.

W pierwszym słoiku umieść 55% swojej pensji, niezależnie od jej wielkości. Pieniądze, które się w nim znajdą, przeznacz na wszystkie niezbędne do funkcjonowania wydatki. W drugim słoiku umieszczasz 10% wypłaty. Jest to miejsce na oszczędności na „czarną godzinę”.

Trzeci słoik to 10% twojej pensji, które masz przeznaczyć na zabawę: kino, zajęcia sportowe, basen, spa czy koncert ulubionego zespołu. Czwarty słoik to także 10% wypłaty, jednak cel jest jeden –rozwój osobisty.

Do piątego słoika możesz przyczepić karteczkę z napisem Nie dotykać. Pieniądze, które tu włożysz, mają pracować na siebie. Wpłać je na lokatę lub rachunek oszczędnościowy. Wrzucasz do niego 10% wypłaty.

Ostatni słoik ma duchową, moralną i etyczną wartość. Ostatnie 5% wypłaty, przeznacz na pomoc innym ludziom. Zrób cokolwiek, co choć trochę zmieni świat na lepsze, a zobaczysz, że twoja umiejętność zarządzania finansami pójdzie w tym samym kierunku.

Nie tracą czasu


Każdy zna powiedzenie: “czas to pieniądz”. Nie każdy jednak je stosuje. Czy potrafisz dobrze zarządzać swoim czasem? Pomyśl, ile dni przecieka Ci przez palce, ile godzin marnujesz na aktywności, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Każdy z nas ma dokładnie tyle samo czasu. Doba ludzi sukcesu ma też tylko dwadzieścia cztery godziny. To, co ich wyróżnia to lepsza organizacja czasu. Jeśli masz dość spóźnionych terminów, wiecznego pośpiechu i bezproduktywnych dni, sięgnij po książkę Laury Vanderkam Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem.

Na potrzeby książki Laura Vanderkam przeprowadziła wywiady z najróżniejszymi ludźmi sukcesu: dyrektorami, artystami, freelancerami, a także przekopała się przez mnóstwo badań dotyczących zarządzania czasem. Z książki dowiesz się, jak najlepiej wykorzystać poranki czy osiągnąć maksimum produktywności w pracy.

Inwestują

Inwestowanie to zwyczaj, który charakteryzuje ludzi sukcesu. Oprócz tego, że sami ciężko pracują, ich pieniądze pracują na nich. Im wcześniej zainwestujesz swoje pieniądze, tym korzystniej dla Twojej przyszłej sytuacji finansowej.

W przeszłości inwestowanie było skomplikowanym procesem i niewiele osób wiedziało, jak się do tego zabrać. Dziś, w świecie, w którym technologia pędzi do przodu, inwestowanie pieniędzy może odbywać się poprzez ściągnięcie aplikacji.

Na rynku aplikacji można znaleźć coraz więcej takich narzędzi, które pomagają inwestować pieniądze. Nigdy wcześniej nie było to takie proste. Aplikacja Moneybox działa zaokrąglając sumy wydatków do pełnych kwot, inwestując resztę. Kupując więc poranną kawę w cenie 15,20 zł, Moneybox inwestuje osiemdziesiąt groszy  z reszty. Tym sposobem, codzienne wydatki mają pozytywny wpływ na inwestycje na przyszłość.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES