#CareerMonday: Jak zadbać o siebie w pracy?

261

Mogłoby się wydawać, że w godzinach pracy powinniśmy zapomnieć o całym świecie i w pełni skupić się na wyznaczonych celach. Wypełnianie zadań nie będzie jednak efektywne, a nasza praca produktywna, gdy nie zadbamy o siebie samych. Czas okazać sobie samemu trochę czułości, nawet w biurze.

Korzystaj z przerwy na lunch

Kiedy ostatni raz twoja przerwa na lunch była prawdziwym odpoczynkiem od pracy? Jeśli posiłki w pracy zjadasz w pośpiechu nie wychodząc zza biurka, a pomiędzy kęsami wypełniasz zlecone zadania, czas zmienić zwyczaje. Ten czas jest dla ciebie. Nie musisz odchodzić od wykonywanej pracy na godzinny obiad. Dwadzieścia minut przerwy wystarczy, by rozprostować nogi i zjeść dobry posiłek w pobliskiej knajpce. Odświeżysz umysł, dodasz sobie sił, a może nawet wpadniesz po drodze na coś, co zainspiruje cię do dalszej pracy.

Bądź asertywny

Naucz się mówić „nie”. Jest to niełatwe zadanie, ale nieuniknione, jeśli nie chcesz, by szef i współpracownicy wykorzystywali twoje dobre chęci. Jeśli nie nauczysz się asertywności, ucierpi na tym twoja praca, a nawet zdrowie. Nie możesz brać wszystkiego na swoje barki. Gdy ktoś prosi cię o pomoc, przedstaw nad czym aktualnie pracujesz, którym projektom poświęcasz najwięcej czasu. Gdy uświadomisz to sobie i innym, współpracownicy będą wiedzieli, by nie dorzucać ci dodatkowej pracy, a ty będziesz mieć jasno sprecyzowany plan pracy.

Przeczytaj również: Jak lepiej zarządzać czasem, by osiągać cele?

Stwórz ulubioną muzyczną składankę

Być może twoja praca nie pozwala na słuchanie muzyki. Jeśli masz jednak taką możliwość, stwórz muzyczną składankę, która zmotywuje cię do działania, a w trudnych chwilach doda sił i poprawi humor po ciężkim spotkaniu. Gdy zasady w biurze nie pozwalają na słuchanie muzyki, przygotuj utwory na powroty z pracy czy poranki przed przyjazdem do biura. Nic tak nie wprawia w dobry nastrój, jak ulubiona piosenka po wymagającym dniu.

Poproś o pomoc

Tak samo jak warto nauczyć się odmawiać, dobrze jest umieć prosić o pomoc. Nie musisz wszystkiego wiedzieć i radzić sobie z każdym zadaniem samodzielnie. Jeśli czegoś nie rozumiesz, zapytaj współpracownika z większym doświadczeniem. Przed Tobą ważne zadanie, a ty potrzebujesz rady? Nie bój się otwarcie o tym powiedzieć i poszukać pomocy wśród kolegów z biura.

Komplementuj się

Nie musisz czekać na pochwałę od szefa czy podwyżkę za dobrze wykonywaną pracę. Jest to oczywiście duże wyróżnienie, ale przede wszystkim to ty sam powinieneś docenić swoje osiągnięcia. Napisz pozytywne słowa i przyklej karteczkę do ekranu komputera. Kup sobie pachnące kwiaty na biurko. Te drobne prezenty przypomną ci w gorszy dzień jaki kawałek dobrej roboty wykonałaś pracując nad tamtym projektem. Nie czekaj na pochwałę od innych, przecież ty najlepiej wiesz, jak dużo pracy wykonałeś, by osiągnąć cel.