REKLAMA

Career Monday: Bullet journal – jak zacząć dobrze planować

REKLAMA
REKLAMA

Bullet journaling jest metodą na uwiecznianie przeszłości, organizowanie teraźniejszości i planowanie przyszłości. System notowania w bullet journal doskonale wpisuje się w dzisiejsze zapotrzebowanie na zapisywanie i dzielenie się momentami. Funkcje pamiętnika spełniają dziś media społecznościowe, takie jak Instagram, Pinterest czy Snapchat. Idea bullet journal przypomina, że warto jednak pamiętać o tradycyjnych metodach, dodać do nich szczyptę innowacji i dać się ponieść wyobraźni przy planowaniu kolejnych celów.

Co to jest bullet journal?

Nazwa bullet journal pochodzi od wypisywania pojedynczych punktów, które po angielsku nazywają się właśnie bullet points. Pomysłodawcą jest Ryder Carroll, projektant z Nowego Jorku. Na stronie Rydera bulletjournal.com znajdziesz wiele przydatnych informacji o tym sposobie planowania. Autor systemu wyszedł z założenia, że tworzenie notatek, wpisów w pamiętniku, czy list obowiązków zajmują bardzo dużo czasu i zniechęca do konsekwentnego notowania.

Można stwierdzić, że bullet journal to zbiór wielu list rzeczy do zrobienia lub system prowadzenia notesu z zapiskami. Sam autor mówi, że ma on być funkcjonalny, ma ułatwiać życie. Różnicą pomiędzy prowadzeniem tradycyjnych notatek, a bullet journalingiem jest to, że informacje uporządkowane są w jednym zeszycie. Są one odpowiednio podpisane i umieszczone w spisie treści, a także oznaczone jednolitym systemem znaków graficznych.

Jak zacząć swój bullet journal?

Żeby zacząć prowadzić bullet journal, nie potrzeba posiadać całego zaplecza materiałów. Siła bullet journalingu tkwi w prostocie – żeby zacząć potrzebny jest jedynie notatnik i długopis. Twój dziennik może być prosty lub ozdobny. Najważniejsze, aby był spersonalizowany, dopasowany do twoich potrzeb i upodobań.

Podstawą  jest indeks, czyli spis stron uzupełniany w miarę, jak notatnik się zapełnia. Jeśli taki system się nie sprawdzi w twoim przypadku, możesz zastąpić indeks karteczkami indeksującymi. Dzięki takim oznaczeniom z łatwością znajdziesz poszukiwane informacje. Należy pamiętać, że indeks wymaga numerowania stron. Jeśli nie posiadasz notesu, który ma wydrukowane numery, musisz zrobić to samodzielnie.

Krok po kroku

Future Log to „szeroki” kalendarz roczny. Taki kalendarz służy zapisywaniu wydarzeń, które znane są z wyprzedzeniem oraz takich, które powtarzają się co roku, jak urodziny i rocznice. Jest on podzielony na miesiące i służy notowaniu spraw daleko wybiegających w przyszłość.

Źródło: www.blikoplisse.nl

Kolejne strony to już rozkładówki miesięczne. Każdy kolejny miesiąc ma swój kalendarz (monthly), do którego wpisuje się plany i cele z kalendarza rocznego. W słupku na lewej stronie można wypisać dni miesiąca i nazwy dni tygodnia. Po prawej wystarczy rozpisać listę rzeczy do zrobienia w danym miesiącu, aby łatwiej określić zadania do wykonania oraz cele do zrealizowania. Taki widok na cały miesiąc z dalszej perspektywy pomaga przy planowaniu kolejnych tygodni.

Źródło: www.bulletjournal.com

Kolejny etap to rozpiski tygodniowe (weeklies) ze spisem zadań na bieżący tydzień, krótszymi projektami i bardziej szczegółowo rozpisanymi zadaniami. W każdym tygodniu przenoś odpowiednie zadania, spotkania i wydarzenia z listy miesięcznej. Rozpiski tygodniowe to przybliżenie miesięcznego kalendarza.

Najbardziej szczegółowe listy zadań do zrealizowania umieszczamy w dniówkach (dailies). Zaczynamy od stworzenia nagłówka z datą oraz dniem tygodnia. Następnie spisujemy listę zadań, spotkań, wydarzeń. Najlepiej skorzystać z wcześniej przygotowanego planu miesięcznego, który pomoże przypomnieć o nadchodzących wydarzeniach. By nie pogubić się w notatkach przyjmujemy ustalony system znaków:

Źródło: www.jihielephant.com

Zadania oznaczasz jako: rozpoczęte, wykonane, anulowane lub przeniesione. Migracja to istotny element bullet journalingu. Skłania do refleksji nad danym zadaniem. Na koniec miesiąca, kiedy będziesz zakładać kolejny kalendarz miesięczny, spójrz na listę zadań z poszczególnych dni i zastanów się, czy niewykonane zadania są jeszcze istotne. Możesz przemyśleć, czy warto je przenosić na następny miesiąc? Jeśli odpowiedź brzmi tak, możesz postawić przy nich znak przesunięcia (“>”) i wypisać na liście celów na kolejny miesiąc.

>>> Przeczytaj również: Najciekawsze kampanie na sezon wiosna-lato 2018

Kolekcje

Kolekcje to tablice inspiracji, marzeń, planów. Są to listy rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, ułatwiają funkcjonowanie i pomagają w organizacji. Można zapisywać je pomiędzy codziennymi notatkami i zadaniami lub zebrać je w całość w jednym miejscu, na przykład na końcu notesu. W Internecie, na Instagramie można znaleźć sporo pomysłów na kolekcje. Zanim jednak wpadniesz w wir pisania list, przemyśl, których tak naprawdę potrzebujesz. Nie ma sensu iść za trendem, kopiować popularne pomysły na kolekcje. W końcu główną ideą bullet journal jest jego spersonalizowany charakter i wolność w planowaniu celów.

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES