Jak wygląda zakup sukni ślubnej? − wywiad z Justyną Żmijewską, założycielką marki Rina Cossack

795
Rina Kossack, Fot. mat prasowe Wro Fashion Week

Justyna Żmijewska, fot. materiały prasoweRina Cossack to luksusowa marka, która w swojej ofercie posiada kolekcje ślubne. Na czele firmy stoi Justyna Żmijewska – założycielka oraz dyrektorka kreatyna marki, absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Projekty z metką Rina Cossack do tej pory można było oglądać na wielkich wydarzeniach taki jak Eurowizja, Festiwal Piosenki Polskiej „Opole” czy Koncert TOP festiwalu Top Trendy. Żmijewska przedstawiała swoje kolekcje podczas FashionPhilosophy Fashion Week w Łodzi, Warsaw Fashion Street, Warsaw Fashion Weekend oraz innych cenionych pokazach. Markę Rina Cossack doceniły także polskie gwiazdy. Kreacje Justyny Żmijewskiej nosiły m.in. Anna Popek, Magdalena Steczkowska, Anna Dereszowska, Edyta Herbuś, Anna Wendzikowska. Z projektantką rozmawiamy o modelach sukien ślubnych i ich zamawianiu, przeróbkach kreacji na ten ważny dzień czy kopiach projektów światowych marek. Zaczynamy!

Jakie suknie ślubne są najczęściej zamawiane?

Trafiają do mnie panny młode szukające oryginalnych projektów, pod względem designu jak i również niestandardowego podejścia do sukni ślubnej. Cenią sobie minimalizm, prostotę, jakość użytych tkanin, a przede wszystkim − wygodę. Dużym powodzeniem cieszą się propozycje z falbanami. Przestrzenne formy okalające biodra, biegnące wzdłuż sylwetki − to sprawia, że idealnie współgrają z kobiecą figurą. Podkreślają to, co w niej jest najważniejsze, najpiękniejsze. Na te suknie mam najwięcej zamówień. Wykonane są z tkanin elastycznych, oddychających, więc są bardzo komfortowe w noszeniu. Wśród długich sukni największą popularnością cieszą się są zwiewne, romantyczne kreacje z delikatną koronką. To są modele, które także idealnie sprawdzą się podczas ślubu w plenerze. Często są komponowane z wiankiem i bukietem polnych kwiatów. Te projekty wykonane są w całości z delikatnego jedwabiu − suknia jest lekka, bardzo przyjemna w dotyku, pięknie pracuje podczas poruszania się.

Na jaki czas przed ślubem trzeba złożyć zamówienie na szytą suknię ślubną?

Najlepiej złożyć zamówienie na 4-5 miesięcy przed datą ślubu. Sam proces szycia jest o wiele krótszy, ale takie wyprzedzenie czasowe pozwala na spokojnie dopracować każdy szczegół i dopasować projekt do indywidualnych potrzeb każdej panny młodej.

Czy panny młode często przy zakupie sukni decydują się od razu na dodatki np. welon?

Bardzo często. Na pierwszym spotkaniu Panie mierzą wiele modeli sukien ślubnych, więc proszą o radę, co pasuje do danego kroju. Do prostej kreacji o modelu syreny świetnie wygląda zarówno welon, jak i woalka. Do koronkowych i romantycznych sukni zazwyczaj proponuję opaskę lub kwiatowy dodatek. Później, podczas składania zamówienia wspólnie tworzymy całą stylizację.

Czy często zdarza się, że panna młoda prosi o stworzenie kopii sukni ślubnej z najwyższej półki od designerów takich, jak Galia Lahav, Berta Bridal, Lazaro, Ines di Santo itp.?

Zdarzają się takie zapytania, zwłaszcza przy okazji  targów ślubnych. Jednak zdecydowana większość  pań, które odwiedzają mój salon, znają moje projekty i przychodzą właśnie po nie. Rina Cossack od prawie pięciu lat tworzy własne kolekcje ślubne, które w dużej mierze charakteryzują dwa style: minimalizm, kobiecość, awangardowe elementy przestrzenne oraz zwiewność, koronki i delikatne, naturalne tkaniny. Myślę, że moja wizja sukni ślubnej na tyle wpisała się w propozycje ślubne, że spotykam się z oczekiwaniami by tworzyć w tym duchu.

Jak często panny młode przychodzą z własną interpretacją sukni do salonu i proszą o wprowadzenie zmian do danego modelu? Czy jest to możliwe? Czy salony chętnie się na to zgadzają?

Wiele panien młodych ma własną wizję sukni ślubnej, nie każda jest zgodna z duchem marki Rina Cossack. W naszym atelier pracujemy wyłącznie nad własnymi projektami, ale słuchamy panien młodych i staramy się połączyć ich wyobrażenia z filozofią marki. Wszystkie suknie szyjemy na indywidualne zamówienie, więc możemy dowolnie zestawiać różne elementy występujące w każdej naszej kolekcji. Daje to naprawdę szeroki wachlarz możliwości oraz gwarancję, że suknia, którą mierzymy na pierwszym spotkaniu, będzie wyglądała identycznie po uszyciu.

Czasami panna młoda na kilka miesięcy przed ślubem zachodzi w ciążę, a suknia dawno temu została zamówiona na wymiary. Co się dzieje z taką suknią? Czy jest możliwość przerobienia takiej kreacji przed samym ślubem tak, by zmieścić brzuszek? Czy może trzeba kupować zupełnie inną sukienkę?

Takie sytuacje mogą zdarzyć się w salonach, w których suknie zamawiane są przykładowo z półrocznym wyprzedzeniem, a gotowa suknia przychodzi tuż przed ślubem i dopiero wtedy jest dopasowywana. Dzięki krótszym terminom realizacji, nie spotykamy się z tego typu problemami. Ponadto, szycie sukni ślubnej to proces, w czasie którego na bieżąco koryguje pojawiające się zmiany. Potrzebuję co najmniej 3 spotkań, aby idealnie dopasować suknię do klientki, a odpowiednio zaplanowana praca pozwala na osiągnięcie perfekcyjnych rezultatów.

Rozmawiała: Anna Zięba

Rina Cossack, kolekcja 2016, fot. materiały prasowe
Rina Cossack, kolekcja 2016, fot. materiały prasowe

Oglądaj dalej…