Jak na przestrzeni lat zmieniało się myślenie o projektowaniu, czyli wystawa „Enter and Encounter”

110
źródło: sohomod.com

Skandynawski styl od wielu lat jest rozpoznawalny i doceniany na całym świecie, zarówno jeśli chodzi o wnętrza, ubrania czy przedmioty codziennego użytku. Kraje tego regionu silnie promują swoich twórców, a Design Museum w Helsinkach przy współpracy z Fińskim Stowarzyszeniem Projektantów Ornamo postanowiły zorganizować wystawę, której tematem jest to, przed jakimi wyzwaniami stoi dizajn, jak kształtuje przyszłość i jak zmieniało się myślenie o nim na przestrzeni lat.

Na potrzebę wydarzenia, które rozpoczęło się 24 marca i potrwa do 22 października,  zaaranżowano aż sześć sal, a każda z nich prezentuje inne zagadnienie i rozwiązania projektowe. I tak między innymi poszczególne pomieszczenia poświęcone zostały projektowaniu w dziedzinie ekologii, rzemiosłu przemysłowemu czy systemom miejskim. Na wystawie znaleźć można wiele interesujących rozwiązań projektowych, do których można zaliczyć między innymi zestaw macierzyński, który pomaga matkom w słabo rozwiniętych krajach przy opiece nad dziećmi. Prześledzić tu można kilkadziesiąt lat myślenia o tym, co może ułatwić ludziom życie i poprawić jego jakość. Nie jest to jednak wystawa jedynie o historii, ponieważ na ekspozycje składają się także nowoczesne eksponaty wykorzystujące najnowsze technologie. Pojawiają się tu więc projekty, które pozwalają zadbać o samopoczucie, w tym na przykład pierścionek OURA, który noszony podczas snu monituruje stan naszego zdrowia. Esteci z pewnością będą mieli okazję zapoznać się z wyjątkowo precyzyjnie wykonaną biżuterią oraz ubraniami, które od lat przyciągają rzeszę fanów minimalizmu.
Jak zapewniają organizatorzy, chcą oni zwrócić uwagę na to, że projektowanie ma za zadanie odpowiedzieć na globalne potrzeby. Podczas wydarzenia można więc spotkać wiele użytecznych i pięknych przedmiotów, które rozsławiły Finlandię i ich twórców na całym świecie.

Autor: Tatiana Zawrzykraj