REKLAMA
Christian Dior 1947

Jak powstawały największe tygodnie mody?

REKLAMA

Tygodnie mody odbywają się cyklicznie w prawie 40 krajach świata, jednak to cztery z nich mają fundamentalne znaczenie dla branży. Mowa o pokazach w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie i Mediolanie. Wydarzenia organizowane w wymienionych miastach przyciągają kupców, redaktorów naczelnych magazynów, blogerów i celebrytów, a kolekcje tam zaprezentowane decydują o trendach na cały kolejny sezon. 

>>>Przeczytaj również: Za co odpowiedzialny jest producent pokazów mody?

Nowy Jork (1943)

To właśnie tutaj w 1943 roku dzięki Eleanor Lambert, wyjątkowo ważnej postaci w historii amerykańskiej mody, odbył się pierwszy w historii fashion week – wówczas pod nazwą “Fashion Press Week”. Wydarzenie pierwotnie miało rekompensować brak możliwości wyjazdu na paryskie pokazy ze względu na II wojnę światową.

 

NYFW
NYFW 1943, źródło: fashionweekonline.com

W 1994 roku inicjatywa zaczęła funkcjonować pod nazwą New York Fashion Week. W 2004 sponsorem tytularnym wydarzenia została firma Olympus, a zaledwie trzy lata później pozycję tę zajął Mercedes-Benz. Jakiś czas później powrócono do nazwy z 1994 roku – i tak jest do teraz. Dziś podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody swoje kolekcje prezentują między innymi: Calvin Klein, Lacoste, Alexander Wang, Victoria Beckham, Michael Kors czy Marc Jacobs.

https://www.instagram.com/p/BfeBQGfldzy/?taken-by=nyfw

Paryż (1945)

Mimo że pierwszy tydzień mody miał miejsce w Nowym Jorku, koncepcja pokazu powstała w Paryżu. Historia paryskiego fashion weeka sięga 1945 roku, jednak wydarzenie w formie znanej nam dzisiaj zostało zorganizowane przez Francuską Federację Wysokiego Krawiectwa i Mody w 1973 roku i odbyło się w Pałacu Wersalskim.

W stolicy Francji odbywają się dwa – nie licząc części męskiej – tygodnie mody: pokazy haute couture (styczeń i lipiec) oraz prêt-à-porter (marzec i wrzesień). Podczas Paris Fashion Week swoje kolekcje prezentują: Chanel, Saint LaurentMaison Margiela, Lanvin, Dries Van Noten, Kenzo, Chloe, Balmain, Isabel Marant, Christian Dior, Elie Saab, Viviene Westwood,  Balenciaga, Céline, Valentino, Givenchy, Stella Mccartney.

https://www.instagram.com/p/Bf0goLMAgvw/?taken-by=parisfashionweek

Mediolan (1958)

Większość pokazów podczas Mediolańskiego Tygodnia Mody organizowanych jest dzięki Camera Nazionale della Moda Italiana, organizacji non-profit, która od 1958 roku koordynuje i promuje rozwój włoskiej mody. Niektóre marki – takie jak Dolce & Gabbana czy Gucci – prezentują swoje kolekcje niezależnie.

Podczas Milan Fashion Week odbywają się pokazy kultowych włoskie domów mody, takich jak Fendi, Giorgio Armani, Gucci, Prada, Valentino, Ermenegildo Zegna, Agnona.

https://www.instagram.com/p/BfjCmW-Ffrr/?taken-by=cameramoda

Londyn (1984)

Wydarzenie jest organizowane od 1983 roku przez British Fashion Council. Szacuje się, że obecnie bierze w nim udział ponad 5000 dziennikarzy i kupców. Wiosną 2010 roku londyński fashion week jako pierwszy spośród “Wielkiej Czwórki” zdecydował się na transmisję pokazów na żywo w Internecie.

Podczas London Fashion Week podziwiać można kolekcje takich brandów jak Burberry, JW Anderson, Simone Rocha, Erdem, Christopher Kane, Markus Lupfer, Roksanda.

https://www.instagram.com/p/Bgq9C1eH1HV/?taken-by=londonfashionweek

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES