„Fotograf w trakcie sesji wyjął penisa” Molestowanie w świecie mody

1300
Cameron Russell, Fot. KENZO TRIBOUILLARD/AFP

Afera z Harveyem Weinsteinem otworzyła puszkę Pandory, coraz więcej kobiet otwiera usta, również w świecie mody.

Harvey Weinstein – znany producent filmowy – przez lata stosował stały schemat „uwodzenia” swoich podwładnych w pokoju hotelowym, gdzie nakłaniał aspirujące modelki do rozebrania się, wzięcia z nim prysznica czy oglądania go w akcie masturbacji. W ciągu kilku dni od ujawnienia afery swój głos w tej sprawie zabrały już m.in. Angelina Jolie i Gwyneth Paltrow, które też miały z Weinsteinem do czynienia. Do tego, że była molestowana przyznała się też brytyjska aktorka i modelka Cara Delevingne. Cara publicznie na Instagramie opowiedziała o zajściu w jednym z hollywoodzkich hoteli. W hotelowym apartamencie producent miał od niej wymagać, aby całowała przy nim inną kobietę.

When I first started to work as an actress, i was working on a film and I received a call from‎ Harvey Weinstein asking if I had slept with any of the women I was seen out with in the media. It was a very odd and uncomfortable call….i answered none of his questions and hurried off the phone but before I hung up, he said to me that If I was gay or decided to be with a woman especially in public that I'd never get the role of a straight woman or make it as an actress in Hollywood. A year or two later, I went to a meeting with him in the lobby of a hotel with a director about an upcoming film. The director left the meeting and Harvey asked me to stay and chat with him. As soon as we were alone he began to brag about all the actresses he had slept with and how he had made their careers and spoke about other inappropriate things of a sexual nature. He then invited me to his room. I quickly declined and asked his assistant if my car was outside. She said it wasn't and wouldn't be for a bit and I should go to his room. At that moment I felt very powerless and scared but didn't want to act that way hoping that I was wrong about the situation. When I arrived I was relieved to find another woman in his room and thought immediately I was safe. He asked us to kiss and she began some sort of advances upon his direction. I swiftly got up and asked him if he knew that I could sing. And I began to sing….i thought it would make the situation better….more professional….like an audition….i was so nervous. After singing I said again that I had to leave. He walked me to the door and stood in front of it and tried to kiss me on the lips. I stopped him and managed to get out of the room. I still got the part for the film and always thought that he gave it to me because of what happened. Since then I felt awful that I did the movie. I felt like I didn't deserve the part. I was so hesitant about speaking out….I didn't want to hurt his family. I felt guilty as if I did something wrong. I was also terrified that this sort of thing had happened to so many women I know but no one had said anything because of fear.

A post shared by Cara Delevingne (@caradelevingne) on

Czy branża mody jest inna?

Ta historia sprawiła, że coraz więcej kobiet zaczęło głośno mówić o molestowaniu seksualnym w świecie mody. Modelki dość często robią szum wokół niegodziwego traktowania na planach kampanii czy przed pokazami tak jak to miało miejsce w przypadku pokazów Balenciaga. Rzadko się jednak mówi o niekomfortowych i intymnych sytuacjach, bo zwykle są zbyt osobiste, aby móc je poruszyć na forum publicznym. Niektóre z historii możemy przeczytać na koncie Instagramowym Cameron Russell, dziś aktywistki, a kiedyś modelki. Cameron od lat podejmuje temat złego traktowania w świecie fashion, m.in. w słynnym już TED Talku. Tym razem była modelka postanowiła oddać głos wszystkim osobom, które doświadczyły molestowania i tym samym pozwalając im pozostać anonimowymi. Oto tylko niektóre ze zwierzeń:

„Fotograf wmawiał mi, że jeśli chcę osiągnąć sukces w modelingu, muszę przyzwyczaić się do pozowania nago”

„Fotograf próbował namówić mnie na kilka shotów (alkoholu), abym się rozluźniła przed sesją”

„Fotograf w trakcie pracy wyjął swojego penisa … „

Wymienione cytaty są anonimowe. Jest jednak hashtag, dzięki któremu możemy przeczytać zwierzenia tych osób, które publicznie opowiadają o podobnie przykrych zdarzeniach w świecie mody i nie tylko. Zajrzyjcie na #MyJobShouldNotIncludeAbuse i nie bądźcie obojętni na krzywdę koleżanek i kolegów z branży. Może się to przytrafić każdemu z nas!

Trigger warning ⚠️ #MyJobShouldNotIncludeAbuse

A post shared by Cameron Russell (@cameronrussell) on