REKLAMA

Fair Trade w Etiopii? Case study firmy Namaqua

REKLAMA

Sabahar to miejsce w samym sercu Etiopii. To właśnie stamtąd pochodzą nowoczesne i etyczne produkty z certyfikatem Fair Trade. Przyglądamy się ekologicznej produkcji z włókien naturalnych bawełny i jedwabiu.

https://www.youtube.com/watch?v=pC0dx-2LdUY

Certyfikat Fair Trade to zorganizowany ruch społeczny, który wykorzystuje podejście rynkowe, aby poprawiać sytuację mieszkańców krajów rozwijających się oraz promować zrównoważony rozwój. Firma Namaqua została założona w 2001 roku przez Kanadyjkę, która od 20 lat mieszka i pracuje w Etiopii. Jej przedsiębiorstwo należy do Światowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu. Co to oznacza w praktyce? Zapewnia ona stały dochód dla ponad 120 osób, a jej pracownicy zarabiają o 250% więcej niż średnia płaca w Etiopii. Zatrudnieni mają plan emerytalny, płatny urlop, urlop macierzyński i opiekę medyczną, a na dodatek 50% pracowników Sabahar to kobiety, zajmujące ok. 75% stanowisk kierowniczych.

źródło: namaqua.pl
źródło: namaqua.pl

Sabahar kładzie duży nacisk na dystrybucję produktów na światowe rynki. Ich produkty można kupić między innymi w Polsce (namaqua.pl), ponadto firma eksportuje do ponad 20 przedsiębiorstw w 13 krajach.

Produkty Sabahar powstają tylko z włókien naturalnych: bawełny i jedwabiu. Choć tkactwo jest tu szeroko zakorzenione w tradycji, jedwab został przywieziony do Etiopii zaledwie 15 lat temu. Produkcja jest ekologiczna, bowiem wykorzystuje się tu specjalny gatunek jedwabnika Eri, zwanego „dzikim jedwabiem”. Ponieważ gąsienice te zjadają liście drzewa rycynowego, które w Etiopii występuje obficie, nie zaburza to równowagi środowiskowej.

Co więcej Namaqua pomaga miejscowej ludności, uczestnicząc w międzynarodowych projektach, takich jak cykliczne szkolenia dla kobiet i ich rodzin z zakresu przedsiębiorczości, zakładanie małych biznesów czy zarządzanie finansami.

Autor: Joanna Porayska

Tagi

Namaqua

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES