Bernard Arnault: kim jest najbogatszy człowiek w branży mody

550
Bernard Arnault
Bernard Arnault, źródło: rtl.fr

Bernard Arnault, prezes francuskiego koncernu LVMH, zajął czwarte miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata według Bloomberg Billionaires Index. Z majątkiem szacowanym na 79,3 bilionów dolarów wyprzedził założyciela Zary (Amancio Ortega), zajmując jednocześnie tytuł najbogatszego Europejczyka.

Rodzinny dom przedsiębiorcy mieścił się we francuskim mieście Roubaix, usytuowanym niedaleko granicy z Belgią. Właśnie tam Arnault w 1949 roku przyszedł na świat – jako syn właściciela dobrze prosperującej firmy budowlanej, w której zaczynał swoją karierę po ukończeniu studiów inżynierskich na uczelni École Polytechnique. Sukcesywnie zdobywał on kolejne awanse, żeby w końcu w 1978 roku objąć stanowisko prezesa.

Z dochodów wspomnianej firmy w 1985 roku biznesmen zainwestował 15 milionów dolarów na zakup 74% akcji marki Christian Dior. Zaledwie kilka lat później, w 1989 roku, Arnault przejął większość udziałów w LVMH, tworząc wiodącą grupę producentów luksusowych. Obecnie w portfolio koncernu znajduje się ponad 70 luksusowych marek, w tym Louis Vuitton, Christian Dior, Givenchy, Céline. W trakcie zarządzania grupą, Arnault wielokrotnie udowodnił, że posiada doskonałe wyczucie. To on był odpowiedzialny za zatrudnienie niegdyś Phoebe Philo w Céline czy Alexandra McQueena w Givenchy.

Luksus to coś, co mi osobiście kojarzy się nie z ostentacją, lecz z harmonią, wręcz z pewnym szlachetnym rodzajem prostoty – powiedział Arnault w jednym z wywiadów. Ceny w naszych sklepach to konsekwencja, nie cel strategii LVMH, która koncentruje się na najwyższej możliwej jakości produktu – dodał.

Przedsiębiorca jest również prezesem zarządu w rodzinnej firmie holdingowej Groupe Arnault S.E oraz znanym w środowisku kolekcjonerem sztuki. Aktywnie bierze udział w aukcjach sztuki. W latach 1999-2003 był właścicielem domu aukcyjnego Phillips de Pury & Company. Podobno wyjątkowym uznaniem darzy prace Picassa, Henry’ego Moore’a, Yvesa Kleina i Andy’ego Warhola.

W 2014 roku został otwarty budynek Fundacji Louis Vuitton w Paryżu. Zaprojektował go Frank Gehry, odpowiedzialny za takie obiekty jak Muzeum Guggenheima w Bilbao. Przestrzeń służy jako muzeum sztuki oraz centrum kultury. Ważną inicjatywą LVMH jest także prestiżowa nagroda dedykowana młodym projektantom na całym świecie.

Prywatnie Arnault ma żonę i czwórkę dzieci – jedna z jego córek również pracuje w LVMH.

W szczegółach tkwi nie diabeł, lecz Bernard Arnault – miał powiedzieć Sidney Toledano, dyrektor generalny domu mody Christian Dior. Jak się okazuje, dbałość o detale w połączeniu z ciężką pracą, wiedzą i determinacją przynoszą imponujące rezultaty.

Bernard Arnault
Bernard Arnault, źródło: CNBC.com

>>>Przeczytaj również: Największe koncerny mody luksusowej. Co powinieneś o nich wiedzieć?