„Agencje-matki powinny się ode mnie uczyć”. Wywiad z Katarzyną Sawicką, założycielką Gagamodels

9648
Katarzyna Sawicka, założycielka agencji GAGA Models

Gagamodels to poznańska agencja modeli i modelek o niekwestionowanej pozycji na rynku. Pochwalić się może blisko dwudziestoletnią historią, świetnym wizerunkiem, szacunkiem konkurentów  i sławnymi twarzami. To pod jej skrzydłami światowe kariery rozwijały i rozwijają takie modelki jak: Monika JAC Jagaciak, Ala Sekuła, Sara Roxy Kiścińska, Marta Płaczek czy Brygida Naumowicz. Osiem pokazów w czasie zakończonego niedawno Paris Haute Couture Week,  pokaz Dolce&Gabbana Alta Moda sprzed kilku dni, kampanie dla Sportmax, Emanuel Ungaro i Stradivarius, czy sesja dla i-D Magazine to tylko niektóre z osiągnięć, którymi agencja pochwaliła się w ciągu ostatniego…miesiąca. W wywiadzie Katarzyna Sawicka, założycielka i do dziś szefowa Gagamodels opowiada o pracy agenta i kulisach świata mody. Zdradza, co ma do zarzucenia rodzimym projektantom, jakie dziewczyny mogą być dziś topmodelkami, kogo uważa za swoją największą konkurencję, co sądzi o programach typu Top Model i dlaczego to Gaga jest najlepszą agencją w Polsce.

Kalendarz Gagamodels to w tym roku niemal dzieło sztuki. Ręcznie malowane boki, papier ściągnięty ze Stanów Zjednoczonych, białe rękawiczki w zestawie. Czy tegoroczną wersję uznaje Pani za satysfakcjonującą i planuje w kolejnych latach przy niej pozostać, czy może pod koniec tego roku znowu zostaniemy zaskoczeni?

Ideą tego kalendarza jest podążanie taką samą drogą, jaką szedł magazyn „Visionnaire”. Kalendarz Gagamodels to forma rozwojowa, nie tylko w sensie fotograficznym, ale i edytorskim. Każdy rok ma być czymś zupełnie nowym. Dzisiejszą formę uwielbiam, a nie tylko akceptuję. Satysfakcjonuje mnie w stu procentach, ale będę myśleć o tym, żeby zmienić ją w jeszcze lepszą i ciekawszą. Nie chciałabym, żeby kiedykolwiek porównano mój kalendarz do kalendarza Pirelli. Chociaż szanuję ten projekt, nie jest on tym, co mnie interesuje.

Kalendarz Gagamodels 2016, źródło: facebook.com/Kalendarzgagamodels
Kalendarz Gagamodels 2016, źródło: facebook.com/KalendarzGagamodels

Ścieżka kariery scouta czy bookera nie jest wyraźnie wytyczona. Jak zdobywa się taki zawód? Jaka jest droga do pracy w agencji modelek i modeli?

Przyjmując kogoś do pracy, patrzę przede wszystkim na to, jakie robi na mnie wrażenie jako człowiek. Tak jak Pani powiedziała, nie ma szkół bookerów, scoutów. Wykonawcy takich profesji wszystkiego muszą uczyć się na żywym organizmie. Co za tym idzie, muszę wybierać ludzi o odpowiednich cechach charakteru. Moje rozmowy o pracę są zresztą bardzo niestandardowe. Nigdy nie pytam o rzeczy, na które ludzie są przygotowani, bo w takich sytuacjach od razu widać osobowość. Jeśli pytam o ulubiony kolor, rozmówcy zazwyczaj w ogóle nie potrafią na to pytanie zareagować. To fenomenalne doświadczenie psychologiczne, a zarazem droga, którą kieruję się przy wyborze ludzi. Nie muszą od razu nadawać na tych samych falach, co ja, ale muszą mieć w sobie to coś. Muszą mnie mile zaskoczyć.

Na swoim blogu na platformie NaTemat napisała Pani, że jest agentem dobrym, ludzkim. Co to oznacza w praktyce?

Że emocje są dla mnie ważniejsze niż pieniądze. Że dużo bardziej liczy się dla mnie osobowość i to, co dzieje się we wnętrzu danego człowieka niż to, ile w danym momencie mogę na nim zarobić.

CZYTAJ DALEJ…